5 listopada 2024

Bazylia pospolita w ogrodzie

Bazylia jest jednym z najczęściej wykorzystywanych w kuchni ziół. Aby cieszyć się aromatem jej świeżych liści, z powodzeniem można uprawiać ją latem w przydomowym ogródku.

Reklamy

 

Odpowiednie stanowisko do uprawy bazylii

Do uprawy bazylii najlepiej wybrać stanowisko słoneczne, które zapewni jej dostęp do światła dziennego przez co najmniej 5 godzin. Powinniśmy jednak chronić ją przed palącym słońcem, które może spowodować żółknięcie liści. Grunt pod uprawębazylii możemy wzbogacić kompostem, należy unikać jednak świeżego obornika, którego roślina nie toleruje. Podłoże powinno być żyzne, próchnicze i wilgotne, ale dobrze przepuszczające wodę.

Reklamy

Siew bazylii

Bazylię możemy wysiewać bezpośrednio do gruntu około połowy maja, kiedy już nie ma  niebezpieczeństwa wiosennych przymrozków. Po około 7-10 dniach powinny pojawić się siewki. Kiedy osiągną wysokość około 15 cm, możemy je przepikowaći rozpocząć uszczykiwanie wierzchołków, co pobudzi rośliny do intensywniejszego rozkrzewiania. W miejscu docelowym sadzonki bazylii umieszczamy w odstępach około 30-40 cm. Mniejsze odległości pomiędzy roślinami sprawią, że będą się one gorzej rozkrzewiały. W zagęszczeniu także szybciej zakwitną, w wyniku czego wytworzą mniej liści. Nasiona bazylii i innych ziół do nabycia w tej hurtowni z nasionami.

Reklamy

Pielęgnacja

Uprawa bazylii nie wymaga żadnych skomplikowanych zabiegów. Wystarczy dbać o to, aby przez cały czas miała wilgotne podłoże, nie powinno się jej jednak przelewać. Poza tym bazylia wymaga właściwie tylko regularnego odchwaszczania i spulchniania ziemi. Ze względu na to, że jest to roślina jednoroczna, a jej okres wegetacji jest stosunkowo krótki, nie ma potrzeby dodatkowego stosowania nawozów. Dobrze jest natomiast uszczykiwać wierzchołki pędów, aby bardziej się rozkrzewiała. Należy także usuwać pojawiające się kwiatostany, wówczas bazylia będzie wytwarzała więcej liści. Kiedy zakwitnie, będzie ich nie tylko mniej, ale także będą miały słabszy aromat.

Zbiór

Świeże liście bazylii możemy zrywać według potrzeb, pamiętając jednak o tym, aby zawsze zaczynać od najniższych. Bazylię wycinamy w sierpniu, kiedy mniej więcej połowa kwiatów wytworzonych na pędzie głównym zakwitnie. Zebrane zioła suszymy w zacienionym miejscu lub mrozimy. Wycinając łodygi, zostawiamy kilka liści nad ziemią. Z ich kącików wyrosną kolejne pędy, które będziemy mogli zebrać jesienią.

 

(tekst i fot. mat. sponsora)