22 stycznia 2025

Bitwa o Gotanię

W ostatnim dniu festiwalu odbyła się finałowa bitwa o panowanie nad Gotanią, w której hrubieszowscy Goci wspierani przez zaprzyjaźnione barbarzyńskie plemiona starli się ze swymi odwiecznymi wrogami – rzymskimi legionistami.

Reklamy

Na trzydniowy Festiwal Kultury Antycznej „Gotania 2011” zjechały do Hrubieszowa i Masłomęcza z całej Europy grupy zajmujące się rekonstrukcją sposobu życia i walki ludów barbarzyńskich, z ich rzemiosłem, ubiorem, pożywieniem i uzbrojeniem.

Z powodu złej pogody sobotnią, masłomęcką część festiwalu trzeba okroić. Nie odbył się m.in. ostatni punkt sobotniego programu – koncert zespołu folkowego Żywiołak.

Reklamy

Przybyli na imprezę widzowie mogli podziwiać narzędzia z kości i poroży dzikich zwierząt, gliniane garnki, gocką biżuterię oraz spróbować gockiego gulaszu, który jak zwykle cieszył się największą popularnością.

W ostatnim dniu festiwalu odbyła się finałowa bitwa o panowanie nad Gotanią, w której hrubieszowscy Goci wspierani przez zaprzyjaźnione barbarzyńskie plemiona starli się ze swymi odwiecznymi wrogami – rzymskimi legionistami.

Reklamy

Oprócz grup z całej Polski do Gotanii przyjechali także miłośnicy starożytności z Rumunii i Bułgarii.

W Festiwalu udział wzięły grupy
rekonstrukcyjne:

– Legion Pierwszy Italski oraz Pierwsza Tracka Kohorta – z bułgarskiego miasta Swisztow nad Dunajem, antycznego obozu rzymskiego Nowe) w prowincji Mezja Dolna.

– Legion Trzynasty Gemina – część stowarzyszenia (Terra Dacika Eterna) prezentująca broń i uzbrojenie Trzynastego Legionu stacjonującego w rzymskiej prowincji Dacja w II i II wieku naszej ery.

– Legion Czternasty – stowarzyszenie „Pro Antica” działające przy Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie – najbardziej zaprzyjaźnieni wrogowie masłomęckich Gotów. Mieliśmy już okazję gościć ich w ubiegłym roku w trakcie VII Biesiady Archeologicznej w Masłomęczu oraz w Hrubieszowie. Wspólnie z naszymi Gotami dwukrotnie reprezentowali Lubelszczyznę na Festiwalu Antycznego Dziedzictwa w Swisztow w Bułgarii.

– Hellas et Roma – Stowarzyszenie na rzecz popularyzacji Kultury Antycznej działające od kilku lat przy współpracy z Zakładem Historii Starożytnej UMCS w Lublinie oraz środowiskami naukowymi z całego kraju. Archeologia Eksperymentalna, Barbarzyńcy, rzymscy legioniści, gladiatorzy – wszyscy po raz pierwszy w Gotanii.- tuż za nimi w paradzie idą przedstawiciele szkołay gladiatorów Ludus Lupus

– Dakowie – druga część wspomnianego już wcześniej
stowarzyszenia (Terra Dacika Eterna) działającego na terenie Rumunii. Prezentują broń i uzbrojenie plemion dackich z II wieku naszej ery. Zdecydownaie najwierniejsi sojusznucy masłomęckich Gotów, zarówno w polu bitwy,
jak również przy obozowym ognisku.

– Barbari – Grupa Rekonstrukcji Historycznych Barbari zajmująca się rekonstrukcją życia Celtów i Germanów.
Działa głównie na terenie Rzeszowa i Lublina, natomiast stanowi częścią większej warszawskiej grupy Legio I Adiutrix

– Celtica – grupa propagująca wiedzę na temat kultury celtyckiej zrzeszająca osoby z całego kraju.

– Terra Ferrata – odtwarzają różne aspekty życia codziennego ludności, która zajmowała tereny środkowej Europy w epoce żelaza. Gościli już w Masłomęczu w ubiegłym roku, teraz ponownie w jednym szeregu staną wraz z Gotami, by walczyć z rzymskimi legionistami.

– Barbaricum – Zajmują się pokazami historycznymi z okresu rzymskiego, zarówno militarnymi jak i prezentacją wytopu żelaza w piecu dymarskim. Od lat współorganizują największe i najważniejsze imprezy o tematyce archeologicznej w Polsce jak tzw. Żelazne Korzenie w Starachowicach czy Dymarki Świętokrzyskie w Nowej Słupi.

– Masłomęckie Stowarzyszenie „Wioska Gotów” – dobrze
nam już chyba znani gospodarze terenu, odpowiedzialni za merytoryczne przygotowanie Festiwalu. Działając od niemal 3 lat pod skrzydłami Gminy Hrubieszów, prezentują swoje doświadczenia związane z odtwórstwem życia codziennego germańskiego plemienia Gotów, żyjącego w Kotlinie Hrubieszowskiej w II-IV wieku naszej ery. Obecnie… chyba jedna z najbardziej rozpoznawalnych „wizytówek” tej części Lubelszczyzny.

GALERIA: