23 grudnia 2024

Co działo się w Bibliotece nocą?

uż po raz czwarty Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu Filia w Hrubieszowie włączyła się w Ogólnopolską Akcję „Noc bibliotek”, propagującą czytelnictwo. W sobotę 4 czerwca br., programem wydarzeń wieczorno – nocnych pod hasłem „Czar słowa i wyobraźni” przekonywano, że czytanie jest przyjemnością. Słowo i wyobraźnia – to elementy procesu czytania.

Reklamy


Ricki Linksman zauważa, że podczas czytania następuje zamiana słów w oryginalny film, który sami reżyserujemy. Podczas Nocy w Bibliotece czarowano słowem i wyobraźnią na różne sposoby: czytano, recytowano, śpiewano, przedstawiano i tworzono. A działo się to wszystko w duchu (wszak była to noc) miłej atmosfery i dobrej zabawy.

Rozpoczęto programem trójjęzycznym (angielsko-francusko-rosyjskim) dla dzieci i młodzieży pt. „Miniatury sceniczne obcojęzyczne”, w którym zaprezentowano kulturę i tradycję trzech krajów: Wielkiej Brytanii, Francji i Rosji. Było to efektywne współdziałanie trzech nauczycieli – lektorów: Moniki Anigacz – z Zespołu Szkół Miejskich Nr 1 w Hrubieszowie, Anety Danilczuk – z Fundacji Kultury i Przyjaźni Polsko-Francuskiej w Hrubieszowie i Agnieszki Mociak-Żyłowskiej – z Samorządowego Zespołu Szkół w Mirczu, które angażując w to przedsięwzięcie uczniów, udowodniły, że młodzież pełna jest pasji i zapału. Stworzone przez uczniów kreacje sceniczne i wokalne, z powodzeniem zachwyciły publiczność.

Reklamy

Poważnych refleksji nad życiem i jego wartościami, dostarczyło uczestnikom wieczoru, spotkanie z pisarzem Krzysztofem Czarnotą. Wyznanie autora, dotyczące delektowania się każdym dniem i celebrowania małych radości, było bardzo inspirujące. Miały też miejsce elementy zabawne. Na pytanie, w którym prowadząca zacytowała frazę z jego powieści, pisarz odpowiedział pytaniem: Ja to napisałem?

Podczas wieczoru, na nowo poznawano poezję twórców Klubu Literackiego Ziemi Hrubieszowskiej. Zaprezentowane utwory, napisane z uśmiechem i dla uśmiechu, była wielkim odkryciem i pozytywnym zaskoczeniem dla wielu uczestników spotkania. Dostarczyły one wszystkim niemałej dawki humoru. Swoje wiersze recytowali: Waldemar Korkosz, Barbara Miącz, Wiesława Nawrocka, Ewa Puszek-Nowak, Małgorzata Skowron, Renata Staniec, a także Daniel Buchowiecki i Karolina Tarnawska.

Reklamy

Dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem publiczności cieszyły się warsztaty pt. „Bawimy się jak dadaiści”, które przeprowadziła Maria (Majka) Marut – starszy instruktor z Hrubieszowskiego Domu Kultury. Teksty dadaistyczne, które powstały podczas pracy w grupach, były bardzo intrygujące.

Końcowym elementem programu był recital poezji śpiewanej Marcina Maciejewskiego i warsztaty bębniarskie „Bas, ton, slap – dźwięki afrykańskie”, które dla wytrwałych przeprowadzili animatorzy ze Stowarzyszenia Aktywnych Animatorów Kultury w Hrubieszowie.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w program Nocy w Bibliotece.

 

 

fot. BP Hrubieszów