22 listopada 2024

Czy abonament się jeszcze opłaca?

Bardzo często można spotkać się z opiniami, że abonament na telefon komórkowy jest w dzisiejszych realiach zupełnie nieopłacalny. Co ciekawe, dosyć często tego rodzaju sądy wygłaszane są przez osoby, które korzystały z abonamentu bardzo krótko (o ile w ogóle) i którym trudno pogodzić się z faktem, że dla sporej części użytkowników nowoczesnych smartfonów telefon jest czymś znacznie więcej, niż jedynie mobilnym urządzeniem umożliwiającym komunikację na odległość. Na pytanie o abonamenty i ich realną opłacalność spróbujemy odpowiedzieć na przykładzie największego operatora w Polsce, czyli Orange.

Reklamy

Artykuł sponsorowany

 

Abonament kontra karta

Reklamy

Przede wszystkim warto na samym początku dokonać pewnego istotnego rozróżnienia, zasygnalizowanego już wcześniej – osoby korzystające z usług operatorów mobilnych dzielą się na tych, którzy potrzebują narzędzia wyłącznie do komunikacji (i takich jest mniejszość) i tych, którzy ze smartfona korzystają na wiele rozmaitych sposobów (i to jest znakomita większość abonentów danej sieci). Siłą rzeczy dla osób z pierwszej grupy najbardziej interesujące będą telefony tanie i pozbawione „bajerów”, natomiast osoby z grupy drugiej wysoko cenić będą głównie stopień zaawansowania technicznego danego modelu.


Dla kogo abonament?

Reklamy

Jak się to przekłada na wybór pomiędzy abonamentem a pre-paidem? Odpowiedź jest prosta: „gadżeciarze” zawsze wybiorą tę pierwszą opcję, ponieważ daje ona możliwość zakupu wybranego smartfona w promocyjnej cenie, obciążenie w skali miesiąca nie jest duże, a oprócz tego podpisana umowa abonamentowa gwarantuje określone profity.

Dla przykładu jeden z najpopularniejszych obecnie w cenniku abonamentów w Orange (czyli Smart Plan LTE) kosztuje 69,99 zł. W tej kwocie otrzymujemy darmowe rozmowy, SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci komórkowych oraz na numery stacjonarne, 2 GB bazowego pakietu danych, a ponadto 50 minut darmowych rozmów w roamingu na terenie Unii Europejskiej i pakiet 50 MB danych w roamingu.

Dodatkowo można w tej taryfie wykupić ubezpieczenie wyświetlacza za 4,99 zł. miesięcznie (przy czym pierwszy miesiąc jest darmowy), co jest naprawdę dobrym pomysłem zwłaszcza dla tych, którzy decydują się na zakup drogiego smartfona – wymiana rozbitego lub pęknietego wyświetlacza potrafi być bardzo kosztowna. Tego rodzaju możliwości nie zapewnia żaden pakiet pre-paid i warto mieć ten fakt na uwadze podejmując decyzję o wyborze pomiędzy abonamentem lub ofertą prepaidową.


Oczekiwania a rzeczywistość

Jaka jest zatem największa korzyść z posiadania abonamentu oprócz wspomnianego już wyżej dostępu do najnowszych smartfonów w promocyjnych cenach? Do niewątpliwych zalet abonamentów należą niewątpliwie pewność i wygoda – pewność braku zmian w obowiązującej nas umowie na cały jej czas trwania oraz wygoda niepamiętania o comiesięcznym doładowywaniu konta pre-paid, aby było nadal aktywne. Odpowiedź na pytanie postawione w tytule jest zatem w kontekście powyższych rozważań twierdząca: abonament się opłaca, ale nie każdemu i nie w każdych okolicznościach – powinien być to zawsze przemyślany wybór, podjęty po dokładnym rozważeniu wszystkich ewentualnych korzyści, tylko wtedy bowiem spełni nasze oczekiwania.

 

fot. mat. sponsora