Jeżeli przykładasz wagę do pielęgnacji włosów, z pewnością wiesz, że jej istotnym elementem jest szczotka. Nieodpowiednia może łamać i wyrywać łodygi. Idealna będzie natomiast wygodna w użyciu, ułatwi też dbałość o pasma i skórę głowy. Czy takie gadżety faktycznie istnieją? Zdecydowanie tak! Podpowiadamy, na co zwracać uwagę wybierając szczotkę do włosów!
Dlaczego wybór szczotki do włosów jest bardzo ważny?
Nawilżone, miękkie i sprężyste włosy zwykle łatwo rozczesać. Problem pojawia się przy pasmach średnio- i wysokoporowatych, które łatwo się plączą. Często nawet duża ilość odżywki czy olejku ułatwiającego rozczesywanie nie wystarcza, jeśli korzystasz z nieodpowiedniej szczotki.
Zdarza się, że gadżet taki wybieramy zwracając uwagę tylko na aspekt wizualny, czyli głównie jego kształt i kolor. Świetnie, kiedy szczotka jest estetyczna, ale jej główne zadanie to ułatwiać dbałość o fryzurę. Co więcej, nieodpowiednia może znacznie zniszczyć pasma, głównie poprzez ich szarpanie, wyrywanie i łamanie. Być może nie wiesz również, że idealna szczotka do włosów, oczywiście wspólnie z innymi zabiegami pielęgnacyjnymi, może poprawić kondycję pasm. Dzięki dobrej szczotce i prawidłowej technice czesania Twoje włosy mogą stać się mocniejsze, pełne blasku i pozbawione tendencji do elektryzowania i puszenia.
Jakie cechy powinna mieć dobra szczotka do włosów?
Istnieją różne rodzaje tego akcesorium. Niektóre szczotki lepiej sprawdzają się przy włosach kręconych, inne przy prostych, krótkich lub długich. Podstawowa różnica tkwi w kształcie szczotki i szerokości rozstawienia ząbków. Na przykład szczotki okrągłe lepiej unoszą włosy u nasady, tym samym nadają się do kosmyków krótkich i cienkich. Z kolei te z niewielką ilością kolców lepiej stylizują pasma kręcone, zapewniając im naturalne ułożenie. Do wyboru masz również szczotki trójkątne, prostokątne, czy z otwartą konstrukcją przeznaczone do stylizacji. Możesz postawić też na gadżet uniwersalny, zwykle o owalnym kształcie.
Kluczowym zadaniem szczotki jest umożliwienie swobodnego rozczesywania włosów. Przy odpowiedniej szczotce poskromienie szorstkich i suchych pasm wciąż nie będzie proste, ale z pewnością znacznie łatwiejsze i bezpieczniejsze dla delikatnych włosów.
Idealna szczotka do włosów powinna być również łatwa w utrzymaniu czystości. Kolce mają bezpośredni kontakt ze skórą głowy – gadżet do czesania powinien także usuwać martwe komórki naskórka, inne zanieczyszczenia i włosy, które naturalnie by wypadły. Im szerzej rozstawione są wypustki, tym łatwiej je oczyścić. Warto robić to po każdym użyciu!
Dobrze też, jeśli szczotka jest wykonana z materiałów odnawialnych, np. bioplastiku pozyskiwanego z roślin produkujących tlen. Jeśli świadomie podchodzisz do pielęgnacji, z pewnością cecha taka będzie dla Ciebie ważna. Rodzaj materiału zastosowanego do produkcji tego gadżetu, a także jego kształt mają znaczenie również w kwestii elektryzowania się włosów. Nadmierne puszenie może być spowodowane m.in. przez jony zawarte w tworzywie szczotki, a także cząsteczki zanieczyszczeń, które się na niej osiadają.
Zwróć też uwagę na kształt rączki. Rozczesując mokre włosy lub pasma pokryte olejkami ważne jest, aby trzon szczotki stabilnie się utrzymywał.
Szczotka do włosów jako gadżet do masażu i olejowania
Czego jeszcze można oczekiwać od szczotki? Otóż nie jest to tylko sprzęt do rozczesywania pasm. Jeśli wybierzesz model, którego kolce zakończone są kulkami, możesz śmiało wykonywać za jego pomocą masaż skóry głowy.
Delikatne pocieranie tkanek w trakcie czesania świetnie pobudza mikrokrążenie, a tym samym ułatwia transport tlenu i składników odżywczych do mieszków włosowych. Efektem takiego masażu będzie stymulacja porostu włosów i poprawa ich wyglądu. To świetne rozwiązanie dla osób, którym brakuje czasu na wykonywanie systematycznych masaży skalpu – włosy czeszemy każdego dnia nawet kilkakrotnie, dlatego mikromasaż jest benefitem niewymagających od nas dodatkowego czasu. To również forma działań uzupełniających kompleksową pielęgnację.
Idealna szczotka do włosów może być też stosowana w trakcie innych pielęgnacyjnych trików. Dzięki okrągłemu zakończeniu kolców o wiele łatwiej będzie Ci aplikować wcierki, czy oleje kondycjonujące skórę głowy.
tekst i fot. mat. partnera