4 listopada 2024

Czy warto do swojej jadalni wybrać krzesła dębowe? Sprawdzamy

Krzesła dębowe cały czas cieszą się na rynku dość dużą popularnością. Są jednocześnie trwałe i bardzo eleganckie. Sprawdzają się dobrze w niemal każdej aranżacji. To dobry wybór do kuchni czy jadalni. Na dębowych krzesłach naprawdę wygodnie się siedzi, a przy tym są one inwestycją na wiele długich lat. Czego można chcieć więcej?

Reklamy

Czym charakteryzują się krzesła dębowe?

Wbrew pozorom krzesła dębowe świetnie komponują się z niemal każdą aranżacją. Pasują nie tylko do klasycznie urządzonych wnętrz, ale i tych utrzymanych w stylistyce nowoczesnej czy industrialnej. Są pod tym względem zaskakująco uniwersalne.

Wykonane z naturalnego drewna dębowego krzesła są idealnym wyborem w przypadku przestronnych, jasnych jadalni. Dobrze prezentują się w połączeniu z innymi naturalnymi materiałami – kamieniem, szkłem czy metalem.

Reklamy

Jak dopasować dębowe krzesła do aranżacji?

Na rynku znaleźć można wiele różnych rodzajów krzeseł dębowych. Czym więc należy sugerować się przy ich zakupie? Na pewno warto uwzględnić aranżację całego pomieszczenia. Spore znaczenie ma styl, kolorystyka i wykończenie stołu znajdującego się we wnętrzu.

Dębowe krzesła oczywiście najlepiej komponują się z drewnianymi stołami i to utrzymanymi w podobnym kolorze. Zdecydować się jednak równie dobrze można na modny kontrast. Do ciemnego stołu dobrać można jasne krzesła. Sprawia to, że aranżacja staje się od razu bardziej nowoczesna. Jedno jest pewne – krzesła nie mogą dominować przestrzeni, ale powinny z nią dobrze współgrać.

Reklamy

Tapicerowane czy gładkie – jakie krzesła dębowe wybrać?

Wybierając krzesła dębowe, trzeba odpowiedzieć sobie na jedno podstawowe pytanie – gładkie czy tapicerowane. Tutaj każdy może mieć nieco inne preferencje. Oba rozwiązania mają też swoje wady i zalety.

Dębowe krzesła gładkie są na pewno nieco łatwiejsze do utrzymania w czystości. Są efektowne wizualnie – drewno naturalne jest tutaj widoczne w całej swojej okazałości. Zdaniem niektórych osób takie krzesła są jednak mało wygodne. Problem sprawić mogą podczas długich imprez. Bardziej komfortowe są krzesła dębowe tapicerowane. Wyposażone są bowiem w miękkie siedziska i oparcia. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ich czyszczenie jest bardziej problematyczne. Warto więc wybrać model z tapicerką, która jest odporna na zabrudzenia.

Czym jeszcze kierować się przy wyborze dębowych krzeseł?

Kupując krzesła do jadalni, trzeba mieć na względzie jednocześnie ich funkcjonalność i estetykę. Należy je dopasować do stołu znajdującego się w pomieszczeniu – pod względem designu i wysokości. Krzesła muszą być też dość wygodne. Niekiedy trzeba na nich spędzić całkiem sporo czasu.

Sporo zależy od wysokości krzesła. Tylko optymalna wysokość siedziska pozwala na wsunięcie krzesła pod stół. Dodatkowo nosi osoby, która siedzi na krześle, powinny swobodnie znajdować się na podłodze. Standardowa wysokość siedzisk krzeseł jadalnianych to 45 cm. Jednak i tak przed zakupem warto zmierzyć stół, aby nie popełnić błędu.

Krzesła dębowe i ich najważniejsze zalety

Duża popularność krzeseł dębowych na rynku nikogo nie powinna dziwić. Drewno naturalne mimo upływu lat jako materiał meblarski nie ma w zasadzie żadnej konkurencji. Jakie zalety mają zatem krzesła dębowe?

Zacząć trzeba od tego, że są to meble bardzo wytrzymałe, odporne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Można mieć pewność, że posłużą przez wiele lat. Jednocześnie prezentują się naprawdę dobrze. Bez większego problemu dopasować je można do każdej aranżacji – klasycznej, rustykalnej, nowoczesnej czy loftowej.

Zaskakujące jest to, że drewniane meble wcale nie są trudne do utrzymania w czystości. Ich pielęgnacją również nie jest zbyt skomplikowana. Wystarczy je od czasu do czasu zaolejować. Krzesła dębowe mogą być przy tym bardzo wygodne. Dotyczy to głównie modeli tapicerowanych.

Na końcu trzeba wspomnieć o tym, że drewno naturalne jest materiałem ekologicznym i przyjaznym dla środowiska naturalnego. Powinno mieć to również spore znaczenie.


tekst i fot. mat. partnera