23 grudnia 2024

Czym zajmuje się akredytowane laboratorium badawcze?

Jeszcze kilka lat temu pojęcie „akredytacja” wiązało się wyłącznie z zawodem dziennikarza bądź dyplomaty. W chwili obecnej używa się go znacznie częściej niż kiedykolwiek wcześniej. Ostatnimi czasy dużo mówi się o akredytowanych laboratoriach badawczych oraz wzorcujących. W odniesieniu do tych instytucji słowo „akredytacja” ma jednak zupełnie inne znaczenie.

Czym zajmuje się akredytowane laboratorium badawcze? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

Laboratorium akredytowane – co to znaczy? 

Laboratorium, któremu udało się uzyskać akredytację, to podmiot, w którym wprowadzono odpowiedni system kontroli jakości. Aby uzyskać ten cel, ma miejsce stałe monitorowanie autorytatywnych wyników badań wykonywanych przez dane laboratorium. Laboratorium akredytowane formalnie uznaje się za taki podmiot, któremu można ufać bez żadnych wątpliwości.

Praca, która wykonywana jest w takim laboratorium, jest wykonywana zgodnie z profesjonalnymi systemami zarządzania. Jest to dodatkowo swego rodzaju potwierdzenie, iż jest ono w 100% kompetentne do wykonywania rozmaitych badań oraz wzorcowania.

Co daje akredytacja laboratorium? Dlaczego warto się o nią starać? 

Usługi laboratoryjne w naszym kraju rozwijają się w niezwykle szybkim tempie. Niektórzy sądzą nawet, iż jest ono imponujące. Coraz większa konkurencja na rynku sprawia, iż laboratoria chcące się utrzymać, muszą przekonywać swoich klientów, by korzystali z ich usług. Jeśli w laboratorium zostanie wdrożony system zarządzania zgodny z normą PN-EN ISO/IEC 17025 to będzie to pierwszy krok ku temu, by klienci wybrali właśnie to laboratorium badawcze bądź wzorcujące.

Po zaimplementowaniu tego systemu zarządzania opartego o tę normę, laboratorium będzie mogło już ubiegać się o uzyskanie certyfikatu akredytacji.

Certyfikat Akredytacji nadaje Polskie Centrum Akredytacji. Instytucję tą stworzono na bazie wcześniej funkcjonującego Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji. Powołano je do życia w dniu 3 kwietnia 1993 roku ustawą sejmową. Nową instytucję powołano na mocy ustawy z 28 kwietnia 2000 roku. Proces akredytacji jest całkowicie dobrowolny w naszym kraju.

Może z niego skorzystać każde laboratorium, które spełni określone wymogi. Certyfikat Akredytacji przysługuje każdemu podmiotowi bez względu na jego wielkość oraz liczbę zatrudnianych pracowników. W proces akredytacji mogą być również zaangażowane wszystkie laboratoria bez względu na dziedzinę, którą się zajmują oraz na to jaki status prawny posiadają w danym momencie.

Otrzymanie akredytacji jest wymagane tylko w jednym przypadku, a mianowicie wtedy, gdy laboratorium chce ubiegać się o uzyskanie notyfikacji. W trakcie implementowania systemu zgodnego z normą pod nazwą PN-ENISO/IEC 17025 oraz wnioskowania o akredytację niezwykle istotne jest na przykład sterowanie jakością badań.

Każde laboratorium, które chce uzyskać certyfikat Akredytacji, musi zapoznać się z dokumentami pod nazwą „Opis systemu akredytacji” oraz DAB-07.

(tekst i fot. mat. sponsora)