23 grudnia 2024

Dobrze być wolontariuszem…

W Polsce istnieje długotrwała tradycja pracy społecznej, tradycja pomagania sobie wzajemnie, angażowania się w problemy innych. Osoby, które działały na tym polu określano mianem społeczników, altruistów itp. Nazwa wolontariusz nie występowała w użyciu.

Reklamy

Pojęcie WOLONTARIUSZ łac. voluntarius – dobrowolny, ochotniczy – znane było w języku polskim, ale dotyczyło praktykanta pracującego bez wynagrodzenia, dla zaznajomienia się z zawodem czy też ochotnika w wojsku.

 

Co to jest wolontariat?

Reklamy

Wolontariat to świadome, dobrowolne i bezpłatne działanie na rzecz innych potrzebujących pomocy, wykraczające poza związki rodzinno – przyjacielsko – koleżeńskie. Wolontariuszem może być każdy, kto świadomie i dobrowolnie podejmuje decyzję, że chce pomagać potrzebującym w każdej dziedzinie życia społecznego, wszędzie tam, gdzie taka pomoc jest potrzebna. Pamiętajmy, że nie każdy wolontariusz jest odpowiedni dla każdego rodzaju pracy. Organizacja pracy szkolnych klubów wolontariusza jest bez wątpienia zajęciem czasochłonnym i wymaga od osoby podejmującej się tego zadania dużego zaangażowania. Młodzież chętnie podejmuje nowe wyzwania i inicjatywy, jednak szybko się nudzi i zniechęca.

 

Nasz lider – Pani Beata

Reklamy

Trzeba tak kierować pracą młodych ludzi, aby ciągle ich motywować, wspierać w trudnych chwilach pracy. Tylko dobrze przygotowana i skoordynowana praca może przynieść wiele korzyści tym, do których pomoc trafia. Poprzez pracę w Szkolnym Klubie Wolontariatu uczniowie kształtują w sobie postawę otwartości na potrzeby innych, wrażliwość, dobrowolność, odpowiedzialność i systematyczność. Praca wolontarystyczna może pomóc im odkryć nowe talenty. Takich postaw uczy nas koordynator Szkolnego Klubu Wolontariatu przy Zespole Szkół nr 1 w Hrubieszowie p. Beata Tomaszczuk.

 

Nasze akcje…

Jako wolontariuszka chciałabym powiedzieć kilka słów o mojej pracy wolontarystycznej.

Od trzech lat działam w Szkolnym Klubie Wolontariatu przy Zespole Szkół nr 1 w Hrubieszowie. Jego najważniejszym celem jest pomoc drugiemu człowiekowi. W okresie mojej działalności w wolontariacie uczestniczyłam między innymi w akcjach:

– „Wokół Wielkanocnej Nadziei”, której celem była pomoc najuboższym rodzinom z naszego terenu. W jej ramach kwestowaliśmy na terenie miasta i Gminy Hrubieszów oraz organizowaliśmy kiermasz pod kościołami miasta i gminy Hrubieszów

– W podobnej akcji, pod hasłem „Daj siebie innym”, uczestniczyłam w okresach poprzedzających Boże Narodzenie. Zbieraliśmy datki na pomoc najuboższym.

– Na konkretne zapotrzebowanie przeprowadzaliśmy kwesty na zakup sprzętu medycznego oraz rehabilitacyjnego dla osób pokrzywdzonych przez los (pomoc Norbertowi).

– Przez dwa ostatnie lata, na zakończenie karnawału, współorganizowałam „Zabawę Andrzejkową” dla mieszkających w Bursie Międzyszkolnej w Hrubieszowie dzieci z problemami zdrowotnymi i pochodzącymi z trudnych środowisk. Odwiedzałam z prezentami, występami oraz konkursami Dom Dziecka w Łabuniach i przedszkola.

– Od dwóch lat uczestniczę w akcji „Zielone Wakacje” organizowanej dla dzieci z  hrubieszowskiej gminy, które nie mają możliwości wyjechać na wakacje.

– W tym roku po raz pierwszy włączyłam się w akcję „Szlachetnej paczki” i tego, co doświadczyłam, nie jestem w stanie opisać. Radość, euforia, satysfakcja niepohamowana duma, że coś, co niemożliwe jesteśmy – my – mali ludzie w stanie osiągnąć. Bo nie ma większego szczęścia jak widok uśmiechniętej, wzruszonej osoby, gdy zawoziliśmy jej to, czego w tym momencie najbardziej potrzebowała. Przede wszystkim dawaliśmy jej nadzieję, że  nie jest sama i wszystko można w życiu zmienić.

Na zadawane mi pytanie przez wielu moich kolegów i koleżanki: „Dlaczego angażuję się                           w działalność charytatywną?” nie mam jednoznacznej odpowiedzi. Pomoc innym uważam za jedną                          z najsensowniejszych form spędzania wolnego czasu, a radość obdarowywanych daje mi wiele satysfakcji. Działalność charytatywną uważam za najważniejszą formę realizacji humanitarnej zasady: „Człowiek jest tyle wart,  ile potrafi dać z siebie innym”. 

 

Docenili nas

14 stycznia 2012 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie spotkali się wolontariusze, reprezentanci organizacji charytatywnych i pomocowych z województwa lubelskiego. Wręczono podziękowania i wyróżnienia za prace wolontarystyczną na rzecz innych ludzi –  liderom i wolontariuszom, Oprócz satysfakcji z wysokiej oceny mojej pracy, uświadomiła mi, że nieuchronnie zbliża się koniec mojej działalności w Szkolnym Klubie Wolontariatu przy Zespole Szkół nr 1 w Hrubieszowie. Wierzę jednak, że wartości, z którymi się tu zetknęłam i które realizowałam w pracy dla innych, będę kontynuowała w miejscu mojej dalszej nauki.

Pamiętajcie, że dobro jest siłą i wielką wartością, a najpiękniejszą rzeczą jest zobaczyć uśmiech na twarzy drugiego człowieka…

 

 

Wolontariuszka z ZS nr 1