Dawniej niektóre schorzenia były równoznaczne z wyrokiem. Na szczęście obecnie, dzięki postępowi medycyny i technologii, możemy nie tylko radzić sobie z wieloma schorzeniami, ale równeż sprawić, żeby te szczególnie nie pogorszyły naszego komfortu życia. Przykładem sytuacji, kiedy dzięki postępowi możemy radzić sobie z poważnymi przypadłościami jest tlenoterapia. Tlenoterapia to metoda leczenia polegająca na zwiększeniu stężenia tlenu w powietrzu wdychanym przez pacjenta. Sprawdza się to przy wielu schorzeniach i pozwala na uniknięcie wielu problemów. Kiedy zdecydujemy się na tlenoterapię? Za każdym razem, gdy do naszego organizmu nie jest dostarczana odpowiednia ilość tlenu. Wtedy pojawia się niewydolność oddechowa, która może być zagrożeniem życia. Dzięki tlenoterapii to zagrożenie można zniwelować. Niewydolność oddechowa może wystąpić w każdej przewlekłej chorobie układu oddechowego, w tym przyczynach pozapłucnych, ale związanych z innymi problemami zdrowotnymi. Samą niewydolność również możemy podzielić na rodzaje. Występuje niewydolność hipoksemii (stan, w którym zawartość tlenu we krwi tętniczej jest zbyt niska, czyli poniżej 60 mm Hg), czyli kiedy przyswajamy zbyt mało tlenu i niewydolność hiperkapnii (stan, w którym ciśnienie parcjalne dwutlenku węgla we krwi jest podwyższone powyżej 45 mm Hg) czyli sytuacja, gdy mamy zbyt dużo produktu oddychania, który powinien być z organizmu wydalony. Wskazaniem do rozpoczęcia tlenoterapii jest ciągły spadek ciśnienia parcjalnego tlenu we krwi.
Kiedy powinniśmy szukać pomocy? Co powinno nas zaalarmować? Czy oddychanie staje się coraz trudniejsze? A może masz przewlekły kaszel spowodowany śluzem w płucach? W takich sytuacjach niezwłocznie powinniśmy poszukać pomocy. Może to tylko niewydolność oddechowa. Pytanie jednak brzmi – tylko czy aż? Niewydolność oddechowa może być problemem, jednak na szczęście dziś możemy z nią sobie skutecznie radzić. W przypadku szybkiego zmęczenia lub ucisku w klatce piersiowej również należy skonsultować się ze specjalistą. Niewydolność oddechowa może doprowadzić do poważnych powikłań, może być również objawem innych, poważnych chorób. Dlatego warto na początek skonsultować się z lekarzem w przypadku pozornie błahych problemów z oddychaniem.
Co jednak, jeżeli diagnozą jest właśnie niewydolność oddechowa? Wtedy musimy znaleźć rozwiązanie problemu, czyli sposób na dostarczenie do organizmu większej ilości niezbędnego do funkcjonowania pierwiastka. Najczęściej używanym sprzętem do domowej tlenoterapii jest koncentrator tlenu. Koncentrator tlenu działa na bazie powietrza, jednak pierwiastki w nim są rozdzielane. Tlen jest oddzielany od azotu i innych gazów w atmosferze, a mieszanka jest wzbogacana tlenem. W efekcie można uzyskać stężenie 96%, które umożliwia osobom z niewydolnością oddechową stosowanie tego typu tlenoterapii. W zależności od typu koncentratora można osiągnąć natężenie przepływu tlenu od 5 do 10 l / min. Chociaż stacjonarne koncentratory tlenu mają wiele zalet, mają również swoje ograniczenia. Po pierwsze, pacjenci nie mogą ich używać na zewnątrz, ponieważ są zasilane energią elektryczną. Kabel może mieć nawet kilka metrów długości, więc osoby stosujące tę formę tlenoterapii mogą odchodzić od aparatu np. w nocy, aby nie zakłócać snu.
Wszyscy doskonale wiemy, że nie da się żyć bez wody i tlenu. Niewydolność oddechowa jest spowodowana niskim ciśnieniem tlenu we krwi. Ze względu na niebezpieczeństwo tej choroby w żadnym wypadku nie należy lekceważyć. Jak sobie z tym poradzić? Terapia tlenowa jest korzystna dla wielu z nas. Współczesna medycyna pozwala leczyć takie choroby w domu. Terapia tlenowa może zdziałać cuda, gdy jest stosowana pod kierunkiem lekarza. Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie urządzenia, które zapewnia organizmowi brak powietrza. Koncentrator tlenu pomoże Ci pozbyć się dyskomfortu związanego z awarią.
Dwa podstawowe rodzaje tlenoterapii to tlenoterapia czynna i bierna. Tlenoterapia aktywna polega na podaniu tlenu osobie, u której zdiagnozowano trudności w oddychaniu lub niewydolność oddechową. Tlenoterapia bierna polega na uzupełnieniu tlenu osobom, które oddychają, ale potrzebują tlenu z powodów medycznych, czyli na przykład astma. Tlenoterapia hiperbaryczna to metoda tlenoterapii polegająca na dotlenianiu pacjenta w specjalnej komorze hiperbarycznej. Ta metoda jest stosowana, kiedy nasze schorzenie jest bardziej zaawansowane. Dzięki niemu tlen dociera wykładniczo do czerwonych krwinek, płynu mózgowo-rdzeniowego, układu limfatycznego i osocza, czyli wszędzie tam, gdzie powinien się dostać. Istnieje również możliwość przeprowadzenia tlenoterapii w warunkach domowych. W uzasadnionych przypadkach lekarz może pozwolić pacjentowi na samodzielne pobieranie tlenu w określonej przez lekarza dawce i ilości dobowej. Zwykle dotyczy to pacjentów z przewlekłą i postępującą niewydolnością oddechową.
Co jednak daje nam tlenoterapia? Dzięki tlenoterapii najważniejsze narządy ciała są dotlenione, co pozwala im normalnie funkcjonować . Dostarczanie tlenu poprawia ogólny stan zdrowia fizycznego i psychicznego pacjenta. Ponadto ten rodzaj leczenia poprawia odporność, spowalnia postęp przewlekłej choroby płuc oraz zmniejsza problemy z oddychaniem i snem. To w znaczny sposób przekłada się na jakość naszego życia.
Jak jednak przeprowadzić tlenoterapię w domu? Należy zaopatrzyć się w koncentrator tlenu – bez specjalistycznego sprzętu nie jesteśmy w stanie dostarczyć do organizmu odpowiedniej ilości tlenu. Jednak dzięki nowoczesnym sprzętom możemy tlenoterapię wykonywać we własnych czterech ścianach, bez konieczności wizyt w placówkach medycznych. Czym jednak jest urządzenie, które znacznie poprawi komfort naszego życia? Koncentrator tlenu to urządzenie, które może oddzielić tlen z atmosfery od innych gazów i wzbogacić tę mieszaninę w tlen. Co więcej, koncentrator tlenu pomaga również w oczyszczeniu wdychanego przez nas powietrza, w związku z czym jesteśmy mniej narażeni na postępowanie naszego schorzenia. Koncentracja tleny pozwala osiągnąć stężenie 96%, dzięki czemu pacjenci z niewydolnością oddechową mogą korzystać z tej tlenoterapii w sposób bardzo skuteczny. Zmianę w jakości naszego oddechu możemy odczuć już na samym początku. Oczywiście koncentrator tlenu powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta, w związku z czym istnieją różne rodzaje tych urządzeń. W doborze odpowiedniego powinien pomóc nam lekarz, który zaleca takie rozwiązanie. W zależności od typu koncentratora natężenie przepływu tlenu uzyskiwane przez koncentrator może sięgać od 5 do 10 litrów na minutę. Liczby wydają się bardzo duże, jednak nasz organizm sam w sposób naturalny pobiera dużą ilość tlenu. Oczywiście stały koncentrator tlenu będzie bardziej wydajny, jednak możliwy jest zakup urządzeń przenośnych, które również doskonale się sprawdzają. Jednak to urządzenie ma wadę – jest zasilane energią elektryczną, w połączeniu ze stosunkowo dużymi rozmiarami, przez co zasadniczo nie może być używane na zewnątrz. Może być jednak przetransportowane w inne miejsce, dzięki czemu możemy na przykład zdecydować się na wyjazd, czy na przeprowadzkę. Czy jednak duża waga urządzenia może nastręczyć nam problemów? Raczej nie powinna. Wszystko ze względu na budowę urządzenia. Na szczęście zasięg przewodu zasilającego jest dość duży (nawet kilka metrów), więc osoby poddawane tlenoterapii mogą poruszać się w tym zasięgu w trakcie pobierania tlenu. Stacjonarne koncentratory tlenu mogą dostarczać tlen w trybie pulsacyjnym lub ciągłym. Tutaj również powinniśmy hołdować lekarskim zaleceniom.
(tekst i fot. mat. partnera)