23 grudnia 2024

Dwójka: Maraton filmowy w zamojskim Stylowym

30 kwietnia 2015 roku uczniowie klas gimnazjalnych Zespołu Szkół Miejskich nr 2 w Hrubieszowie, uczestniczyli w pasjonującym maratonie filmowym w Centrum Kultury „Stylowy” w Zamościu, obejmującym projekcje dwóch wyjątkowych filmów.

Reklamy

 

Pierwszym z nich był obraz „Szybcy i wściekli 7”, kolejny z kultowej już serii przedstawień losów Briana O’Connera i jego niezawodnych przyjaciół, wspólnie przeciwstawiających się niegodziwości i nikczemności swoich przeciwników.

„Szybcy i wściekli” dotrwali do siódmej części, aby w tej ostatniej, jak na razie, zamknąć już bezpowrotnie bardzo osobisty i tragiczny wątek. Siódmy film, tym razem w reżyserii Jamesa Wana, to bardzo wymowne i emocjonalne pożegnanie tragicznie zmarłego, jeszcze w trakcie okresu zdjęciowego, aktora Paula Walkera. Jest to charakterystyczne kino akcji, z dużą dozą efektów specjalnych oraz coraz bardziej fantastyczną fabułą wydarzeń. Na początku swojej drogi jeszcze przed czternastoma laty projekcja reaktywowała w nowoczesny sposób kino, którego główną atrakcją były szybkie auta. Zarówno jednak sami bohaterowie, jak też ich niesamowite historie, zmotywowały twórców do tworzenia kolejnych odsłon tej niesamowitej serii.

Reklamy

W ostatniej siódmej części dominuje elegijny nastrój, który jest pokłosiem śmierci gwiazdy cyklu, Paula Walkera W większości scen zastępują go bracia poddani cyfrowej obróbce. Pytania o moralność podobnego zabiegu wydają się bezzasadne: delikatną materię potraktowano z wyczuciem i taktem. Prosta i piękna metafora, którą twórcy żegnają swojego kolegę, jest zresztą bijącym sercem tego filmu. Reżyser filmu Wan, z pomocą zgranej na planie i poza nim obsady, pokazał nam ludzką twarz wielkiej hollywoodzkiej machiny.

Kolejny obraz, jaki obejrzeli gimnazjaliści to „System Child 44” Daniela Espinosy , będący swoistym traktatem moralnym głównego bohatera – młodego funkcjonariusza Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego sprawnie pnącego się po szczeblach kariery.

Reklamy

Wyprodukowana przez Ridleya Scotta ekranizacja, wydanej także w Polsce, bestsellerowej powieści „Ofiara 44” Toma Roba Smitha przedstawia czasy stalinowskiej Rosji i jej mrocznych tajemnic. Stalinowska Rosja. Bohater filmu, Lew Stiepanowicz Demidow, jest posłusznym sługą systemu, jednak pewnego dnia jego wiara w ideały Partii zostaje zachwiana. Przełożeni każą mu zatuszować sprawę okrutnego morderstwa czteroletniego chłopca. Gdy zaczynają ginąć kolejne dzieci, narażając się na gniew zwierzchników, Demidow rozpoczyna śledztwo na własną rękę. W Związku Radzieckim mordercy nie istnieją.

„System” zmierza na polskie ekrany w chwalebnej aurze dzieła zakazanego przez Kreml. Tamtejszym oficjelom nie spodobały się zwłaszcza ponure barwy, w jakich odmalowano w filmie epokę stalinowskiego terroru. Pewnym jest jednak, że inspirowany historią wampira z Rostowa dreszczowiec Daniela Espinosy to sugestywna, przyprawiająca o ciarki wyprawa w głąb jądra ciemności.

Uczestnicy seansów filmowych: uczniowie klasy III A, III B i II B gimnazjum
ZSM nr 2 w Hrubieszowie
Organizator wyjazdu: Agnieszka Ślażyńska
Opiekun: Robert Bas