22 listopada 2024

Ekologiczne stroje z epoki, uwspółcześniony dubbing „Ogniem i mieczem”… czyli Henryk Sienkiewicz w laboratorium zmian

25 października 2016 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu Filia w Hrubieszowie odbył się finał projektu „Henryk Sienkiewicz w laboratorium zmian”. Biblioteka realizowała go we współpracy z nauczycielami i uczniami szkół ponadgimnazjalnych powiatu hrubieszowskiego, w nawiązaniu do obchodów Roku Henryka Sienkiewicza.

Reklamy

 

„Nie rzeczywistość sama, ale serce, z jakim ku niej przystępujemy,

daje rzeczom kształty i kolory”.

Reklamy

Henryk Sienkiewicz

 

Celem przedsięwzięcia była popularyzacja twórczości pisarza oraz idei zawartych w jego książkach.

Reklamy

Spotkanie swoją obecnością zaszczycili: Dariusz Czujkowski – naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Sportu Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie, Szymon Patkowski – naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Hrubieszowie, dr Dorota Mach – dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu oraz przedstawiciele instytucji kulturalnych i edukacyjnych miasta Hrubieszowa i powiatu.

Uczestnicy spotkania zostali przeniesieni do swoistego „laboratorium zmian”, gdzie odbył się wykład pt. „O Henryku Sienkiewiczu w trzech ciekawostkach”, który wygłosiła Dorota Grzymała, kustosz Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.

Następnie młodzież z Zespołu Szkół w Horodle oraz z Zespołu Szkół nr 1, 2 i 4 w Hrubieszowie, udowodniła zebranym, że dzieła Henryka Sienkiewicza nie muszą być staroświeckie, poważne ani patetyczne.

Uczniowie przedstawili bohaterów powieści sienkiewiczowskich w humorystycznych scenkach, a także zaprezentowali ich w strojach ekologicznych. Stworzyli bardzo ciekawe aranżacje strojów z epoki dla następujących postaci: Juranda ze Spychowa, Urlyka von Jungingena, Krzysi Drohojowskiej i Kuno Lichtensteina.

Kolejnym doświadczeniem dla zebranych w „laboratorium” był uwspółcześniony dubbing fragmentów filmu „Ogniem i mieczem” – wykonany przez uczniów. Przedstawili oni bardzo pomysłowe i innowacyjne kompozycje, które dostarczyły wszystkim dużo radości i zabawy, a także utwierdziły w przekonaniu, że młodość pełna jest pasji i zapału.

Dzięki zaangażowaniu uczniów w ten projekt, noblista HenrykSienkiewicz stał się im bliższy, a jego twórczość bardziej zrozumiała.

Młodzież została przygotowana pod kierunkiem nauczycieli: Agnieszki Kossowskiej, Grażyny Mazurek, Joanny Szabat, Arnolda Bogowskiego i Daniela Buchowieckiego.

 

źródło i fot. BP Hrubieszów