22 stycznia 2025

„Gniazdo sierot” Eweliny Miśkiewicz. Kolejna książka pochodzącej z Werbkowic autorki

Na 11 września zaplanowano książkę „Gniazdo sierot” Eweliny Miśkiewicz. Tytuł nawiązuje do Gniazda Sierot, jak nazywano sierociniec w Turkowicach prowadzony przez siostry zakonne, w którym przebywały dzieci polskie, ukraińskie i żydowskie, a także ogólnie sieroctwa wojennego i współczesnego, stąd pisownia tytułu „Gniazdo sierot”.

Reklamy

Autorka mówi w posłowiu:

Przyznam szczerze, mimo że pochodzę z Werbkowic, miejscowości położonej w pobliżu Turkowic, to o Gnieździe Sierot nie wiedziałam. Zdawałam sobie jedynie sprawę, że znajdował się tam kiedyś Zespół Szkół Rolniczych, ale nie znałam jego historii wojennej. Poznałam ją dopiero za sprawą filmu dokumentalnego również o tytule „Gniazdo Sierot” w reż. Małgorzaty Orłowskiej (TVP Historia).

Reklamy

I dodaje:

Gdy obejrzałam film i dowiedziałam się o tym miejscu, od razu postanowiłam, że o nim napiszę. Wokół wojenna zawierucha, a w murach zakładu kwitło człowieczeństwo. Czy to nie przywraca wiary w człowieka i w to, że nawet w tak tragicznej sytuacji jaką jest wojna człowiek dla człowieka może być jednak człowiekiem? (…) W swojej książce przedstawiam los siostry oraz chłopców, z którymi udała się do Werbkowic po prowiant. Było to dla mnie nowe doświadczenie: po raz pierwszy pisałam o postaciach, które istniały naprawdę; książka inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami. (…)

Reklamy

Czytaj: Ewelina Miśkiewicz – pochodzi z Werbkowic, właśnie wydała 9 książkę

Z okładki:

Czy o wojennej traumie można zapomnieć? Czy prawda uwalnia od niej przyszłe pokolenia?

Współczesność, Hrubieszów

Małgorzata przyjeżdża do domu rodzinnego w Hrubieszowie, uciekając przed małżeńskim kryzysem. Pod nieobecność siostry, która porządkuje sprawy zmarłego w Kanadzie męża, ma zaopiekować się sędziwą babcią. Powrót do krainy dzieciństwa budzi w niej dawne demony lęku i opuszczenia. Czy poznanie historii rodziny pomoże jej zrozumieć swój los?

Kwiecień 1943, Wołyń

Jaś, jedenastoletni chłopiec z polsko-ukraińskiej rodziny, wymyka się nocą z ogarniętej pożogą wioski. Ma dotrzeć do Gniazda Sierot w Turkowicach. Ma ocaleć z wołyńskiej rzezi.

Gniazdo Sierot istniało naprawdę. To tutaj w najbardziej mrocznych czasach wojny siostry służebniczki prowadziły sierociniec, opiekując się polskimi, ukraińskimi i żydowskimi dziećmi. Ewelina Miśkiewicz sięgnęła po tę historię, by odnaleźć w mrokach nienawiści i śmierci nadzieję, że istnieją miłość, dobroć i przebaczenie.

Ewelina Miśkiewicz

Pochodzi z Werbkowic. Absolwentka filologii polskiej ze specjalizacją krytyczno-literacką. Debiutowała książką „Nagła zmiana planów”. Pisze o kobietach, nie unikając ważnych i trudnych tematów. Jest wegetarianką, kocha zwierzęta i długie spacery nad morzem lub jeziorem. W 2023 roku ukazała się nakładem Wydawnictwa Szara Godzina książka „Sen przychodzi nad ranem”.

Wydawnictwo Szara Godzina i autorka powieści Ewelina Miśkiewicz zapraszają do czytania. Książka jest dostępna w internetowych i stacjonarnych księgarniach w całej Polsce.


Zobacz też:

Igrzyska Olimpijskie. Nasi też w nich rywalizowali!

Zerknij na Instagram →


Chcesz podzielić się informacjami z Hrubieszowa i powiatu hrubieszowskiego z Czytelnikami lubiehrubie? Prześlij info i zdjęcia na adres lubiehrubie@gmail.com


info i fot. Wydawnictwo Szara Godzina / MN-K