76-letni Jorge Mario Bergoglio z Argentyny został wybrany na konklawe. Przyjął imię Franciszek. Nowy papież ukazał się po godzinie 20 na balkonie Bazyliki Świętego Piotra po słowach “Habemus papam”, wypowiedzianych przez protodiakona kard. Jean-Louisa Taurana.
Nowy papież pokazał się światu wśród ogromnych wiwatów ponad godzinę po pojawieniu się białego dymu, obwieszczającego jego wybór.
Maria Bergoglio jest pierwszym w dziejach Kościoła papieżem z Ameryki Południowej.
Papież pozdrowił zgromadzonych na Placu św. Piotra i prosił wszystkich o modlitwę za swojego poprzednika Papieża Benedykta XVI.
Papież Franciszek zwracając się do tysięcy wiernych na Placu św. Piotra, powiedział.
– Zaczynamy tę drogę Kościoła w Rzymie, biskup i lud razem, drogę braterstwa, miłości, zaufania między nami- mówił Ojciec św. Franciszek.
Z zaskoczeniem przyznał, że kardynałowie “poszli szukać Papieża prawie na końcu świata”, co wierni przyjęli z entuzjazmem.
– Módlmy się za siebie nawzajem, za cały świat, aby było wielkie braterstwo. Niech ta droga Kościoła będzie owocna dla ewangelizacji- dodał nowy Papież.
***
Jorge Bergoglio urodził się w Buenos Aires 17 grudnia 1936 roku, syn Włochów Mario (kolejarza) i Reginy Bergoglio. W wieku 21 lat (w 1957 roku) zdecydował się wstąpić na drogę kapłaństwa. Wstąpił do seminarium w Villa Devoto, jako nowicjusz zakonu jezuitów
Wyświęcony na kapłana 13 grudnia 1969 roku. Został prowincjałem od 1973 do 1979 roku, w czasie dyktatury cywilno-militarnej w Argentynie.
Bardzo aktywny jako kapłan i profesor teologii, został wyświecony na biskupa w Auca 20 maja 1992 roku, aby działać jako jeden z czterech biskupów pomocniczych w Buenos Aires.
Kiedy pogorszyło się zdrowie jego poprzednika archidiecezji Buenos Aires księdza arcybiskupa Antonio Quarracino, Bergoglio został mianowany biskupem koadiutorem 3 czerwca 1997 roku. Wyświęcony na arcybiskupa Buenos Aires 28 lutego 1998 roku.
21 lutego 2001 roku Papież bł. Jan Paweł II wyświęcił go na kardynała, i jednocześnie prymasa Argentyny, czyli najwyższego zwierzchnika Kościoła Katolickiego w tym kraju.
Wchodził w skład Komisji ds. Ameryki Łacińskiej, Kongregacji ds. Duchowieństwa, Papieskiej Rady ds. Rodziny, Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Zwyczajnej Rady Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów, Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Pełnił funkcje Wielkiego Kanclerza Katolickiego Uniwersytetu Argentyny oraz wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Argentyny.