22 stycznia 2025

Hrubieszów: Gry i zabawy słowem

14 listopada 2017 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu Filia w Hrubieszowie przeprowadzone zostały – w ramach sieci współpracy i samokształcenia – warsztaty dla nauczycieli powiatu hrubieszowskiego pt. „Gry i zabawy słowem”.

Reklamy

 

Badania wykazują, że gry i zabawy dydaktyczne stanowiąskuteczną metodę kształcenia sprawności językowej dzieci i młodzieży na każdym poziomie edukacji. Zabawy spełniają wiele funkcji, m. in.: umożliwiają zaspokojenie indywidualnych potrzeb i zainteresowań, sprzyjają uspołecznianiu i nabywaniu umiejętności porozumiewania się z otoczeniem, ćwiczą funkcje umysłowe i rozwijają uzdolnienia, rozszerzają zasób słownictwa oraz utrwalają wiadomości uzyskane na drodze własnych doświadczeń.

Natomiast gry, są odmianą zabaw, polegającą na przestrzeganiu ustalonych reguł. Pełnią także ważne funkcje wychowawcze. Uczą poznawania przyjętych norm, umożliwiają współdziałanie oraz uczą wygrywania i przegrywania.

Reklamy

Szkolenie nauczycieli rozpoczęło się zabawą integracyjno – powitalną pt. „Od jednej cytryny.” Następnie zaprezentowane zostały różnego rodzaju gry i zabawy słowne, pozwalające na doskonalenie umiejętności językowych w skuteczny, a zarazem przyjemny sposób.

Były to następujące gry: sylabowe – „Tory”, „Drabina”, „Heksagramy”, gra planszowa „Lista wyrazów” – pomagająca nabyć umiejętności tworzenia opowiadań, gra „Zmień jedną literę” – wpływająca na koncentrację i umiejętność skupienia uwagi na wykonywanym zadaniu, „Głowa pełna czasowników” – polegająca na odpowiednim doborze kojarzonych czasowników, zabawa „Luki w poezji” – rozwijająca słownictwo i myślenie kreatywne oraz gry dla najmłodszych: „Literki ” i „Dooble”.

Reklamy

Na zakończenie, uczestnicy szkolenia zgodnie stwierdzili, że zaprezentowane gry i zabawy, przy odpowiedniej modyfikacji i stosownym doborze materiału, można wykorzystywać zarówno w pracy z dziećmi, jak i młodzieżą oraz stosować niemal w każdych warunkach.

 

źródło i fot. BP Hrubieszów