22 listopada 2024

Hrubieszów: Ojciec Mateusz prawie jak żywy, „Czary napary”, rycerze i damy… [ZDJĘCIA]

Wycieczki klasowe to doskonała okazja do oderwania się od codziennej rutyny, ale przede wszystkim przydatne narzędzie edukacyjne, które wpływa na rozwój i samopoczucie młodzieży, zwłaszcza jeśli wybierzemy tak piękne miejsca, jak Sandomierz i Góry Świętokrzyskie.

Reklamy

Na początek Góry Pieprzowe

Góry Pieprzowe zwane również sandomierskimi Pieprzówkami, czy też Górami Różanymi, uważane są za najstarsze góry w Polsce. Ich nazwa wywodzi się od charakterystycznego koloru skały, który przypomina ciemny pieprz. Zbudowane są z liczących około 500 milionów lat skał kambryjskich, tak zwanych łupków i kwarcytów o charakterystycznej, brunatno-szarej barwie. Znajdują się tu skupiska dzikiej róży występującej w kilkunastu gatunkach. Spotkać tu można krzewy berberysu, jałowca, głogu, tarniny i dzikiej gruszy.

Reklamy

Ojciec Mateusz prawie jak żywy

Z Sandomierzem kojarzy się popularny serial „Ojciec Mateusz”. Nie można zatem nie pójść Śladami Ojca Mateusza i nie zobaczyć figur woskowych głównych aktorów oraz kopii wnętrz z serialu. Była to dobra okazja, by wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie z księdzem Mateuszem Żmigrodzkim, gospodynią Natalią Borowik oraz policjantami – Orestem Możejką i Mieczysławem Noculem.

Reklamy

Czytaj: Hrubieszów: Pamięci Wojciecha Bajurki [ZDJĘCIA]

Wystawa „Czary napary”

„Czary napary” to ponoć jedyna w Polsce interaktywna wystawa odkrywająca pełen tajemnic i magii świat roślin i ziół, których dobroczynny wpływ na zdrowie znany jest od tysiącleci. Jej patronem jest słynny mieszkaniec Sandomierza: Marcin z Urzędowa, który był księdzem, lekarzem, botanikiem i zielarzem. Mogliśmy poznać tajemnicze właściwości ziół, grzybów, eliksirów i mikstur, które mogą leczyć, ale i szkodzić, co wykorzystywali znani truciciele.

Podziemna Trasa Turystyczna

Podziemna Trasa Turystyczna to kilka kondygnacji komór i chodników znajdujących się pod Starym Miastem. Korytarze pełniły kiedyś rolę składów kupieckich, w których przechowywano głównie wino, sól i śledzie. Zapewniały także schronienie w niebezpiecznych sytuacjach. Nieużywane i niezabezpieczone stały się przyczyną katastrof budowlanych, część wyrobisk musiała zostać zlikwidowana ze względów konstrukcyjnych, a z pozostałych odcinków utworzono Podziemną Trasę Turystyczną. Jej długość wynosi obecnie 470 m. Najgłębsze wyrobiska znajdują się na głębokości 12 m. Z miejscem tym związanych jest wiele legend, jedna z nich mówi o Halinie Krępiance, która uratowała miasto przed Tatarami.

Zobacz: Hrubieszów: Grób prezesa TG Sokół Hrubieszów Jana Pawłowicza odnowiony i uporządkowany [ZDJĘCIA]

Rycerze i damy

Zbrojownia rycerska to miejsce w którym można obejrzeć zbroje i sprzęt rycerski: hełmy, kolczugi, kusze, łuki, czyli wszystko, co służyło w różnych epokach do walki. Część ekspozycji zajmują narzędzia kata: topory i miecze katowskie, dyby, pręgierze, kajdany, madejowe łoże, czy też maski hańbiące. Opowiada o nich Pan Łukasz – prawdziwy pasjonat historii.

Góry Świętokrzyskie

Nazwa Gór Świętokrzyskich, które mieliśmy okazję poznać, pochodzi od relikwii Krzyża Świętego przechowywanych w klasztorze na Łysej Górze. Według podań, relikwie drzewa Krzyża Świętego podarował sam święty Emeryk, królewicz Węgier. Zbudowane są z różnorodnych skał: piaskowca kwarcytowego i innych piaskowców oraz wapieni. Charakterystyczne dla tych gór są gołoborza i skałki ostańcowe. Góry Świętokrzyskie porośnięte są lasami jodłowymi i bukowymi, których widok uprzyjemnił nam kilkugodzinną wędrówkę.

Zobacz też:

Hrubieszów: Portrety czasu – historia w monidłach zapisana [ZDJĘCIA, WIDEO]

Zerknij na Instagram →



Chcesz podzielić się informacjami z Hrubieszowa i powiatu hrubieszowskiego z Czytelnikami lubiehrubie? Prześlij info i zdjęcia na adres lubiehrubie@gmail.com


Info i foto: Organizatorzy i uczestnicy wycieczki / ZS nr 1