22 grudnia 2024

Hrubieszów: Senior Junior Caritas 2024 [ZDJĘCIA]

W ramach projektu „Paleta rozmaitości”, 8 sierpnia 2024 odbyło się drugie spotkanie seniorów korzystających z kart „NCZ”, wolontariuszy z Parafialnego Zespołu Caritas i Szkolnego Koła Caritas pod hasłem „Poznajemy dzieje Hrubieszowa”.

Reklamy

W tym dniu nasze szeregi zasilili seniorzy z Dziennego Domu Pobytu dla Seniora w Hrubieszowie – informują wolontariusze Caritas Hrubieszów.

Spacer z przewodnikiem p. Ewą Puszek-Nowak, rozpoczęliśmy od centrum miasta ul. 3-go Maja dawniej Pańska, gdzie pierwszym obiektem był barokowy kościół parafialny pw. św. Mikołaja pierwotnie kościół oo. Dominikanów, wzniesiony wraz z klasztorem w połowie XVIII w, a więc jeden z najstarszych zabytków w mieście. Zwróciliśmy uwagę na przepiękną barokową architekturę wystroju kościoła.

Reklamy

Po drugiej stronie ulicy zwiedzaliśmy prawosławną parafialną Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny wzniesioną w 1875 r. w stylu bizantyjsko – ruskim. Budowla zachwyca swoim monumentalizmem oraz liczbą 13 kopuł co symbolizuje Jezusa i 12 apostołów. Jest to jedyna w Polsce i jedna z dwóch w Europie cerkwi o 13 kopułach. O historii prawosławia opowiedziała p. przewodnik natomiast o wewnętrznym wystroju cerkwi opowiedział ks. Paweł. Uwagę zwróciły relikwie św. Romana Zamoyskiego.

Czytaj: Hrubieszów: Odznaczeni medalami Pro Patria [ZDJĘCIA]

Reklamy

Następnie obejrzeliśmy barokową plebanię parafii św. Mikołaja z końca XVIII w. gdzie urodził się Bolesław Prus, a proboszczem był wówczas jego wuj ks. Feliks Troszczyński – postać zasłużona dla zrywów wyzwoleńczych narodu polskiego.

Kolejnym obiektem był dwór zwany „Dworkiem Du Chateau” od nazwiska właściciela, wybudowany w tym samym czasie, co plebania. Uwagę zwrócono na przepiękną architekturę. Dworek jest zadbany, dobrze utrzymany i służy miejscowemu społeczeństwu. Mieści się tutaj Muzeum im. ks. Stanisława Staszica oraz Biblioteka Powiatowa, a także swoją siedzibę ma Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie.

Na placu parku „Solidarności” obejrzeliśmy pomniki i wysłuchaliśmy historii na temat Bolesława Prusa, Bolesława Leśmiana oraz lek. Skrobiszewskiego, który zginął w Katyniu, a tablica jego jest symboliczna.

Zobacz: Nagroda im. Oskara Kolberga dla Barbary Kryszczuk

Idąc dalej, doszliśmy do odrestaurowanego budynku Syndykatu Rolniczego „Pług” z 1920 roku, gdzie obecnie mieści się Centrum Dziedzictwa im. Krystyny i Stefana Du Chateau, siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Zarządu Fundacji Kultury i Przyjaźni Polsko – Francuskiej, którą założył w 1994r. Stefan Du Chateau – postać wybitna i wielki darczyńca. Zwrócono uwagę na tablice widniejące na budynku – Stefana Du Chateau, mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala” oraz prof. Wiktora Zina.

Podziwiając kamienice Gołachowskich, Kiesewetterów – przeszliśmy pod pomnik ks. Stanisława Staszica, założyciela Towarzystwa Rolniczego w Hrubieszowie. Następnie idąc ul. Kilińskiego zwróciliśmy uwagę na dom rodzinny prof. Wiktora Zina (tzw. „Zinówkę”) – architekta, regionalisty, rysownika, autora programu „Piórkiem i węglem”.

Ulicą Narutowicza mijaliśmy kamienicę z XIX wieku miejsce więzienia UB. Na tejże ulicy zatrzymaliśmy się przy tablicy wmurowanej w trotuar upamiętniającej istnienie synagogi. Tutaj też wysłuchaliśmy opowieści o historii Żydów w Hrubieszowie.

Historyjki, ciekawostki o Hrubieszowie oraz anegdoty wzbogaciły naszą wiedzę lokalnej historii – miasta trzech kultur, bowiem od wieków zamieszkiwali obok siebie katolicy, prawosławni i Żydzi.

Czwartkowe przedpołudnie upłynęło nam bardzo atrakcyjnie. Spacer ten był okazją do wspólnego, aktywnego spędzenia czasu wolnego. Wykonane przez nas zdjęcia zostaną wyeksponowane w listopadzie podczas wystawy „Hrubieszów w obiektywie”.

Fotorelacje poniżej. Zapraszamy do oglądania! – podsumowują hrubieszowscy wolontariusze Caritas.

Zobacz też:

Samochodowy „klon” na granicy w Dołhobyczowie

Zerknij na Instagram →



Chcesz podzielić się informacjami z Hrubieszowa i powiatu hrubieszowskiego z Czytelnikami lubiehrubie? Prześlij info i zdjęcia na adres lubiehrubie@gmail.com


info i fot. Caritas Hrubieszów – nadesłane