Uczniowie Zespołu Szkół nr 3 „Kościuszki” złożyli kwiaty i zapalili znicze przy symbolicznej tablicy nagrobnej upamiętniającej mieszkańca Hrubieszowa – lotnika Tadeusza Madejskiego.
Znaleźliśmy się na cmentarzu, żeby się pokłonić cieniom odeszłych…
(płk Janusz Kowalski)
W piątek, 27 października br., uczniowie Zespołu Szkół nr 3 „Kościuszki” z klasy III OPW wraz z wychowawcą M. Nowak oraz p. Iwoną Szkalej złożyli kwiaty i zapalili znicze przy symbolicznej tablicy nagrobnej upamiętniającej mieszkańca Hrubieszowa – lotnika Tadeusza Madejskiego.
Niezwykła to postać, której życiowa droga porusza serca i umysły wielu osób.
Bohaterski lotnik, który w wieku 23 lat odznaczony został przez gen. Władysława Sikorskiego Orderem Wojennym Virtuti Militari (nr 9104). Ponadto czterokrotnie otrzymał Krzyż Walecznych (w 1940 i 1941) oraz Polową Odznakę Strzelca Radiotelegrafisty (1941).
Walczył o wolną i niepodległą Polskę przemierzając w lotach bojowych niebo nad okupowaną przez Niemców Europą. Uczestniczył w zrzutach „Cichociemnych”. Absolwent 7-klasowej Szkoły Powszechnej Męskiej w Hrubieszowie i elitarnej – jedynej w Europie i na świecie Szkoły Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich w Bydgoszczy.
We wrześniu 1939 roku walczy z najeźdźcą w 216 Eskadrze Bombowej 1 Pułku Lotniczego. Później został tzw. „turystą Sikorskiego” i przez Rumunię, Francję dociera ostatecznie do Anglii. Wstępuje do ochotniczych rezerw RAF (I 1940) i rozpoczyna służbę w polskim 301 Dywizjonie Bombowym „Ziemi Pomorskiej” na samolotach typu Fairey Battle.
W grudniu 1941 roku został przydzielony do 138 Dywizjonu Specjalnego Przeznaczenia RAF.
Ostatni lot bojowy odbył nocą z 29 na 30 października 1942 roku na pokładzie Halifaksa II NF-S (W7773). Nieudana misja zrzutu sprzętu, broni i cichociemnych nad Opolem Lubelskim oraz próba powrotu do bazy w Anglii zakończyła się tragicznie. Bombowiec został zestrzelony po trwającym ok. 9.45 godzin locie w okolicach Helleren – Egersund (Norwegia).
Była to pierwsza załoga, która nie powróciła do Anglii, wykonując lot specjalny do Polski ze zrzutem trzech spadochroniarzy (cichociemnych) i środków finansowych na potrzeby Polskiego Państwa Podziemnego.
Obecnie szczątki załogi tego tragicznego lotu oraz trzech cichociemnych spoczywają na cmentarzu Vestre Gravlund w Oslo.
Cześć i chwała Bohaterom!
Zobacz też:
Hrubieszów: Młodzież pamięta o poległych [ZDJĘCIA]
Hrubieszów: Pamiętają! Grobowiec prezesa Jana Pawłowicza uporządkowany [ZDJĘCIA]
info i fot. ZS nr 3 / MM