„Poczet Królów i Książąt Polskich” Jana Matejki jest trzecim cyklem związanym z tym tematem.
Jan Matejko (1838 – 1893), jeden z najwybitniejszych malarzy polskich. Autor między innymi takich dzieł jak: „Hołd Pruski”, „Bitwa pod Grunwaldem”, „Chrzest Litwy”, „Unia Lubelska” i innych.
Pod koniec życia malarza, w latach 1890 – 1892 na zamówienie wiedeńskiego wydawcy Maurycego Perlesa, Jan Matejko wykonał 44 portrety rysowane ołówkiem, bez koloru, przedstawiające władców polskich. Była to ostatnia wielka praca malarza, opublikowana w formie albumu reprodukcji światłodrukowych, cieszyła się ogromnym uznaniem i popularnością. Poszczególne portrety władców polskich opatrzone zostały komentarzami historycznymi Stanisława Smolki i Augusta Sokołowskiego.
Matejko marzył o namalowaniu „Pocztu” techniką olejną, niestety nie starczyło mu życia. Dziś znane są pocztówki z wizerunkami Królów i Książąt Polskich w kolorze, wydane w milionach egzemplarzy.
Po śmierci Jana Matejki ukazała się druga seria jego Pocztu (40 portretów), kolorowana przez Leonarda Roywowskiego i Zygmunta Papieskiego.
W roku 1916 znany kolekcjoner Lwowski, Bolesław Orzechowicz, wykupił „Poczet” od wiedeńskiego wydawcy i wraz z całą swą wielką kolekcją przekazał do miejskich zbiorów sztuki we Lwowie.
Po II Wojnie Światowej Poczet trafił do Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Wystawę „Poczet Królów i Książąt Polskich” zorganizowaną przez Klub Kolekcjonerski przy Hrubieszowskim Domu Kultury można zwiedzać od dnia 27 listopada 2017 r. w byłej kawiarni HDK.