22 listopada 2024

Hrubieszowskie obchody Dnia Podziemnego Państwa Polskiego

W piątek 27 września z okazji Dnia Podziemnego Państwa Polskiego odbyły się w Hrubieszowie uroczystości patriotyczno – religijne.

Reklamy

Rozpoczeło je o godz. 9.00 podniesienie flagi państwowej na maszt i wystąpienie burmistrza Tadeusza Garaja. W asyście kompanii honorowej 2 Pułku Rozpoznawczego odbył się apel pamięci i zabrzmiałą salwa honorowa, po której przedstawiciele władz samorządowych, organizacji kombatanckich, instytucji publicznych i szkół złożyli przy pomniku wieńce i kwiaty. 

Obchody zakończyła msza święta w intencji ojczyzny, którą o 9.30 w Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej odprawił proboszcz ojciec Wenancjusz Stasiak. 

Reklamy


Historia budowy Pomnika Żołnierza Polskiego Państwa Podziemnego Ziemi Hrubieszowskiej 1939 – 1945 sięga lat 60-tych. Ofiarował go kolegom partyzantom, poległym podczas II Wojny Światowej, rzeźbiarz Stefan Momot. To on był inicjatorem, fundatorem i autorem rzeźby, która przedstawiała zarys sylwetki mężczyzny z karabinem. Chociaż w 1977 roku projekt zyskał pozytywną opinię Związku Polskich Artystów Plastyków, pomnika nie budowano. W połowie lat 90-tych autor nieodpłatnie przekazał miastu granitowe bloki i zobowiązał się dokończyć pracę nad rzeźbą, gdy ta będzie stała na cokole. Miasto w zamian miało wykonać fundament pomnika. Do realizacji tych ustaleń jednak nie doszło, a niedokończony pomnik leżał na skwerze w centrum miasta ponad 40 lat. W 2006 roku radni Hrubieszowa zdecydowali, że budowa pomnika zostanie dokończona. Zajął się tym nowo powołany Społeczny Komitet Budowy Pomnika Polskiego Partyzanta, a finansowo inicjatywę wsparła Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Uroczyste odsłonięcie pomnika odbyło się podczas obchodów Dnia Podziemnego Państwa Polskiego w 2009 roku. 


źródło: ias24.eu

Reklamy