22 stycznia 2025

Igrzyska Olimpijskie. Nasi też w nich rywalizowali!

Od piątku 26 lipca 2024 r. w Paryżu rozpoczną się XXXIII Igrzyska Olimpijskie i potrwają do niedzieli 11 sierpnia. Tym razem zabraknie sportowców związanych z Unią Hrubieszów, ale w swoim czasie byli tacy. Szczególnie należy wyróżnić Ewę Mizdal, która rywalizowała w Londynie w 2012 roku, będąc zawodniczką MKS Unia Hrubieszów. Niestety, w 2008 r. Rafał Fedaczyński w hali jeszcze startował w hrubieszowskich barwach, lecz w kwietniu ze względu na trudne warunki życiowe przeniósł się do AZS ASWF Katowice. Szkoda, bo w sumie jest trzykrotnym Olimpijczykiem!

Reklamy

MKS Unia Hrubieszów

Ewa Mizdal, Unia Hrubieszów, podnoszenie ciężarów. Igrzyska Olimpijskie Londyn 2012 – 7 miejsce kat. 75 kg 231 kg (104+127), po dyskwalifikacji za doping medalistek klasyfikowana na 4 miejscu. Trenerzy: Antoni Czerniak i Leszek Tarnawski.

Reklamy

Czytaj: Grześ Hrubieszów – od UKS do AZS [ZDJĘCIA]

Związani z hrubieszowskim sportem, miastem

Reklamy

Rafał Fedaczyński – Unia Hrubieszów, lekkoatleta (chód sportowy). Trzykrotny olimpijczyk. Ósmy zawodnik igrzysk olimpijskich w Pekinie (2008) w chodzie na 50 km a po dyskwalifikacji medalisty za doping 7., w Londynie w 2012 r. nie ukończył. Na igrzyskach w Rio de Janeiro 2016 był 24 (50 km). Trenerzy w Unii, Małgorzata Muzyczuk, Marek Ambroży Kitliński, Tomasz Magdziak. Zawodnik jeszcze walczył o udział w Igrzyskach, Tokio 2020, niestety nie znalazł przychylności ze strony PZLA, wobec tego zakończył karierę.

Stanisław Swatowski – lekkoatleta (biegi krótkie). Urodził się w 1934 r. w Michalowie (gmina Rachanie, powiat Tomaszów Lubelski) Absolwent szkoły mechanicznej w Hrubieszowie (nl wf Włodzimierz Charkowski). Igrzyska Olimpijskie: Rzym 1960 ćwierćfinał 400 m i półfinał 4×400 m, Tokio 1964: 6 miejsce, sztafeta 4 x 400 m – 3:05,3 rekord Polski, 400 m 5. miejsce w eliminacjach. Trener, Gerard Mach. Zmarł 18 lutego 2008 r. w Warszawie.

Dorota Gruca – KS Agros Zamość, lekkoatletka (biegi wytrzymałościowe). Absolwentka LO w Hrubieszowie (zaocznie) i tu w tym okresie mieszkała. Trenerzy w karierze: Stanisław Lis, Andrzej Kulczyński, Mariusz Giezek, Dorota Gruca.  Olimpijka z Pekinu (2008) w maratonie (2:33.32 – 30. miejsce). 

Joanna Łochowska – sztangistka, reprezentująca klub Budowlani Opole, ale podczas rywalizacji ligowej startowała w barwach Unii Hrubieszów. W 2012 na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w kategorii do 53 kg zajęła 13. miejsce, zaliczając 191 kg (84 kg + 107 kg). W Tokio zajęła 10 pozycję w kat. 55 kg.

Aleksandra Kowalczuk – taekwondo olimpijskie. Pochodząca z Hrubieszowa (reprezentująca AZS Poznań) przegrała w kat. 67 kg w repasażu o brązowy medal z Bianką Walkden (Wielka Brytania) – 3:7 i została sklasyfikowana na wysokim piątym miejscu. Działo się to podczas Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 (2021).

Zobacz: Droga do Paryża usłana złotem. Adela Piskorska pnie się w hierarchii światowego pływania [ZDJĘCIA]

Ciekawostki 

Po raz pierwszy w historii w reprezentacji Polski wystartuje więcej kobiet — 113, niż mężczyzn — 100. Do Paryża pojedzie także 251 osób współpracujących ze sportowcami, w tym 110 trenerów.

Najwięcej – 306 sportowców – startowało w 1980 roku w Moskwie. 288 osób pojechało do Monachium (1972), a 263 w 2008 roku do Pekinu. Osiem lat temu w Rio de Janeiro wystąpiło 235 reprezentantów Polski.

Polscy sportowcy mają, o co walczyć. Złoty medalista igrzysk w Paryżu otrzyma 250 tys. złotych, dwupokojowe mieszkanie, diament, obraz oraz voucher na wakacje. Te same nagrody rzeczowe, ale bez mieszkania, przewidziano dla srebrnych i brązowych medalistów, a także mniejsze premie, odpowiednio, 200 i 150 tys. złotych. Na mieszkanie, ale jednopokojowe, liczyć mogą też przedstawiciele sportów liczących od dwóch do siedmiu osób. Pozostałe nagrody finansowe i rzeczowe są takie same, jak w sportach indywidualnych.

Dla przedstawicieli sportów zespołowych przewidziano dwa miliony złotych do podziału za złoty medal, półtora za srebrny i milion za brązowy. Każdy z członków drużyny może też liczyć na wymienione nagrody, oprócz mieszkania. W przypadku zdobycia dwóch medali nagrody rzeczowe nie ulegają jednak podwojeniu, ale premia finansowa tak.

Wśród tysięcy sportowców, którzy powalczą o medale i sławę znajdzie się także Anastazja Kuś (17 l.). Sprinterka, która niedawno pobiła rekord Polski na 400 metrów w kategorii wiekowej do 18 lat, będzie najmłodszą reprezentantką Polski w igrzyskach. Jej ojciec był reprezentantem Polski w piłce nożnej.

Nową dyscypliną w Paryżu będzie Breaking (breakdance). Ten sport jest określany, jako połączenie muzykalności, siły, kreatywności, kontroli ruchów i wytrzymałości. Także wprowadzono nową konkurencję wspinaczkę sportową, w której startuje rekordzistka świata Aleksandra Mirosław z Lublina.

Eksperci twierdzą, że polscy sportowcy mają szansę na 16 medali.  Byłby to najlepszy wynik kadry od igrzysk w Atlancie w 1996 roku. Wówczas Polacy zdobyli 17 krążków – siedem złotych, pięć srebrnych i pięć brązowych.

Rozegranych zostanie 329 konkurencji w 32 dyscyplinach. Udział w rywalizacji o medale weźmie 10 500 sportowców. 

Chorążymi w polskiej ekipie są: trzykrotna mistrzyni olimpijska w rzucie młotem Anita Włodarczyk i koszykarz Przemysław Zamojski. 

Z ostatnich igrzysk reprezentacja Polski przywiozła 14 medali: cztery złote, pięć srebrnych i pięć brązowych. 

Do stolicy Francji z Polski uda się 213 sportowców (113 kobiet i 100 mężczyzn), w tym 18 rezerwowych (12 kobiet i 6 mężczyzn). Powalczą oni w 22 dyscyplinach, a 28 konkurencjach. Sportowcom będzie towarzyszyć 110 trenerów, 13 członków Polskiej Misji Olimpijskiej, 251 współpracowników, 116 przedstawicieli mediów. 

W kadrze Polski na igrzyska jest 16 osób z województwa lubelskiego. Na tej liście znajduje się podopieczna trenera Andrzeja Gdańskiego, sprinterka Monika Romaszko z Agrosu Zamość, która przewidziana jest do sztafety 4 x 100 m. W składzie spotkamy również osoby, które były związane z klubami z naszego regionu: Angelika Mach, Artur Brzozowski i Paweł Fajdek.

Duże szanse, aby wystartować w Paryżu 2024 miał Bartosz Kitliński, który rozpoczynał treningi w hrubieszowskiej „Dębince”. Pomimo najlepszego w Polsce wyniku na dystansie 800 m – 1:45,13 min (minimum – 1:44,70) nie zebrał też wystarczającej ilości punktów w rankingu kwalifikacyjnym, ponieważ nie startował w międzynarodowych mityngach po za granicami. 

Następne Igrzyska

W 2028 r. gospodarzem Letnich Igrzysk Olimpijskich będzie Los Angeles. Cztery lata później kibice z całego świata po raz trzeci w historii igrzysk spotkają się w Australii. Największa impreza sportowa odbędzie się w Brisbane.

Zobacz też:

Hrubieszów na sportowo. Rok 2009 od 12 do 26 lipca

Zerknij na Instagram →


Chcesz podzielić się informacjami z Hrubieszowa i powiatu hrubieszowskiego z Czytelnikami lubiehrubie? Prześlij info i zdjęcia na adres lubiehrubie@gmail.com


Opracował –  Marek Ambroży Kitliński, fot. str. zawodników i ich klubów.