22 grudnia 2024

Jak czyścić naszyjniki damskie i inną biżuterię?

Biżuteria to nieodłączny element każdej stylizacji. Niestety, z czasem, nasze ulubione pierścionki czy kolczyki tracą swój blask. Jak przywrócić im dawny wygląd tak, by znów prezentowały się jak nowe? Poniżej kilka sprawdzonych sposobów na czyszczenie biżuterii.

Reklamy

 

Czyszczenie biżuterii ze srebra

Pociemniałe naszyjniki damskie czy inną srebrną biżuterię czyścić można na kilka sposobów:

Reklamy
  • Umyć w ciepłej wodzie z dodatkiem soku z cytryny lub amoniaku, wypłukać i wypolerować irchą
  • Zaaplikować mieszaninę miałkiej kredy oraz spirytusu, pozostawić na pół godziny i wypolerować przy pomocy miękkiej szmatki
  • Umyć w ostudzonej wodzie, w której gotowały się ziemniaki w łupinach i wypolerować
  • Nałożyć na biżuterię ubitą pianę z białka, pocierać tamponem z waty lub miękką flanelą, wypłukać, a następnie osuszyć


Pielęgnacja złotej biżuterii

Biżuteria wykonana ze złota odzyska swój dawny blask jeżeli posmarujemy ją sokiem z cebuli, a po upływie kilku godzin wypolerujemy. Inny sposób to włożenie jej do słoika i zalanie ciepłą wodą z dodatkiem płatków mydlanych oraz sody. Po zamknięciu potrząsamy nim przez kilka minut, a następnie wyjmujemy biżuterię, płuczemy w ciepłej wodzie, suszymy i polerujemy. Do czyszczenia złotych naszyjników damskich doskonale sprawdzi się także wilgotna wata z dodatkiem odrobiny proszku do pieczenia.

Reklamy

 

Czyścimy kamienie szlachetne

Oprawione w złoto rubiny, brylanty czy szafiry wystarczy co jakiś czas polerować. Inne rozwiązanie to namoczenie ich w letniej wodzie z dodatkiem mydła, wyczyszczenie przy pomocy miękkiej szczoteczki i wypłukanie. Turkusy oraz korale należy myć w letniej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej. Pamiętajmy, by tych drugich nigdy nie przechowywać w blaszanym pojemniku, lecz takim, który wykonany został z tektury lub drewna. Po umyciu, biżuterię przecieramy szmatką nasączoną w oliwie oraz terpentynie i polerujemy irchą. Jeżeli jesteśmy posiadaczkami biżuterii wykonanej z pereł, uważajmy, by nie spryskać jej lakierem do włosów lub perfumami. Jeżeli tak się stanie, należy je natychmiast bardzo dokładnie wytrzeć.

 

Jak dbać o biżuterię z miedzi i mosiądzu?

By wykonana z tych materiałów biżuteria prezentowała się efektownie przez długi czas, należy pielęgnować ją przy pomocy specjalnie przygotowanej kąpieli. W tym celu, łyżkę octu i łyżeczkę soli zalewamy gorącą wodą, a tak powstały roztwór wcieramy delikatnie w czyszczoną powierzchnię. Następnie myjemy biżuterię w wodzie z dodatkiem mydła lub płynu do mycia naczyń i polerujemy. Błyskotkom, które są jedynie pokryte miedzią lub mosiądzem, robimy tak zwaną kąpiel chemiczną. Przygotowuje się ją w sposób następujący – plastikową miskę wykładamy folią aluminiową i układamy na niej biżuterię. Kolejnym etapem jest rozpuszczenie ¼ szklanki sody oczyszczonej w litrze gorącej wody i wlanie roztworu do miski. Uwaga! Kąpiel wykonywać należy w gumowych rękawiczkach.

 

Pielęgnujemy kość słoniową

Zaopatrując się w biżuterię wykonaną z kości słoniowej, warto zdawać sobie sprawę z faktu, że nie lubi ona wilgoci, wahań temperatury oraz braku światła. Czyścić możemy ją na trzy sposoby:

  • Zanurzając w letniej wodzie z dodatkiem mydła, a następnie czyścić przy pomocy miękkiej szczoteczki
  • Mocząc przez kilka godzin w surowym mleku i susząc na słońcu
  • Polerując roztworem 10-krotnie rozcieńczonej terpentyny i kładąc na słońcu do wybielenia

Jeżeli nie wiemy czym kierować się przy wyborze biżuterii, warto zajrzeć na stronę: http://kosmetiq.com.pl/srebrne-pierscionki-wybierac/. Gdy poznajmy już tajniki doboru błyskotek, na zakupy udać możemy się pod ten adres: http://estore-pl.pandora.net/pl_PL/pier%C5%9Bcionki/.

 

 

fot. mat. sponsora