22 stycznia 2025

Jak skutecznie wyleczyć bruksizm?

Mimowolne zgrzytanie zębami, czyli bruksizm, to problem, który może prowadzić do bólu i dyskomfortu. Nowoczesną formą leczenia jest stosowanie botoksu, który skutecznie redukuje mimowolną aktywność mięśni żwaczy. Dlaczego metoda ta jest popularna w leczeniu bruksizmu?

Reklamy

Czym jest bruksizm?

Bruksizm jest schorzeniem, polegającym na mimowolnym zaciskaniu i zgrzytaniu zębami. Najczęściej dzieje się to podczas snu. Bruksizm jest przypadłością, która może prowadzić do licznych problemów w jamie ustnej i w całym organizmie. Ścieranie się zębów, ból głowy, uszkodzenie stawów skroniowo-żuchwowych czy przerost mięśni żucia to najczęstsze problemy wywołane bruksizmem. Statystyki wskazują, że przypadłość ta dotyczy w największym stopniu osób w wieku od 25. do 45. roku życia

Przyczyną bruksizmu może być stres, ale również wady zgryzu czy depresja. Leczenie tej przypadłości obejmuje zastosowanie szyn relaksacyjnych. W trakcie terapii należy unikać żucia gumy i spożywania twardych pokarmów. W niektórych sytuacjach stosuje się terapię behawioralną lub farmakologiczną. Ulgę przynosi stosowanie ciepłych okładów na bolące miejsce. Skuteczny jest także masaż. Nowoczesną metodą leczenia jest botoks na bruksizm.

Reklamy

Jak botoks pomaga w leczeniu bruksizmu?

Botoks kojarzy się głównie z medycyną estetyczną. Nie tylko wygładza zmarszczki, ale również może być stosowany w leczeniu różnych schorzeń, między innymi migreny czy bruksizmu. Stosowanie botoksu na zgrzytanie zębami, polega na wstrzyknięciu go w mięśnie żwacze. Botoks powoduje ich osłabienie, co zmniejsza siłę zaciskania szczęk i ilość zgrzytania zębami.

Zabieg poprzedza konsultacja z lekarzem, który ustala indywidualny plan leczenia i dobiera odpowiednią ilość toksyny botulinowej. Samo wstrzyknięcie botoksu nie wymaga specjalnego przygotowania. Osoby szczególnie wrażliwe mogą skorzystać ze znieczulenia miejscowego.

Reklamy

Lekarz wstrzykuje botoks w nadmiernie napięte mięśnie żwaczy za pomocą cienkiej igły. Zabieg trwa około 10-20 minut. W miejscu nakłucia mogą wystąpić drobne ślady i zaczerwienienia, które znikną samoistnie.

Działanie botoksu jest widoczne już po kilku dniach. Pełne działanie preparatu można zaobserwować po dwóch tygodniach. Efekty zabiegu utrzymują się nawet pół roku. Najbardziej skuteczne efekty uzyskać można poprzez cykliczne zabiegi powtarzane przez około dwa lata.

Alergia lub nadwrażliwość na składniki preparatu, zaburzenia krzepnięcia krwi, przyjmowanie leków immunosupresyjnych, leków przeciwzakrzepowych to przeciwwskazania do przeprowadzenia terapii. Podobnie jak ciąża i okres karmienia piersią, a także niektóre choroby autoimmunologiczne.

Skuteczność leczenia bruksizmu botoksem to wynik połączenia zaawansowanej wiedzy medycznej z nowoczesnymi technikami leczenia. Popularność zabiegu wynika z szybkiego działania botoksu i minimalnych skutków ubocznych. Wstrzyknięcie botoksu przynosi ulgę i pomaga pacjentom powrócić do komfortowego życia bez bólu, związanego ze stały zaciskaniem szczęki.


tekst i fot. mat. partnera