Koło Gospodyń Wiejskich z Modrynia Kolonii zajęło II miejsce w kategorii potrawa regionalna w finale konkursu „Kulinarne tradycje Zamojszczyzny”.
W sobotę, 23 września, na Rynku Wielkim w Zamościu odbył się festyn finałowy dla Kół Gospodyń Wiejskich w ramach realizowanego przez Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Zamość projektu „Kulinarne tradycje Zamojszczyzny”.
Celem projektu była popularyzacja naszej tradycyjnej, regionalnej kuchni, wyjątkowych smaków i przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Uczestnikami zadania były Koła Gospodyń Wiejskich z terenu czterech powiatów Zamojszczyzny, lokalni twórcy oraz wszyscy zainteresowani kulturą i tradycją ludową.
Głównym elementem projektu była organizacja festynów promujących regionalną kuchnię, połączonych z Konkursem kulinarnym: dwa eliminacyjne (powiaty – biłgorajski i zamojski oraz hrubieszowski i tomaszowski) oraz jeden festyn finałowy.
W eliminacjach w każdej z kategorii konkursowej (najlepsza potrawa i ciasto regionalne) wybrano najlepsze KGW, które zostały zakwalifikowane do kolejnego etapu – festynu finałowego w Zamościu. Na podsumowaniu projektu dla trzech najwyżej ocenionych Kół w każdej kategorii oprócz przyznanych nagród rzeczowych przewidziana była pomoc ekspertów w opracowaniu wniosków o wpis na listę produktów regionalnych województwa lubelskiego.
W festynie finałowym uczestniczyły: Koło Gospodyń Wiejskich w Sahryniu „Aktywny Sahryń”, Koło Gospodyń Wiejskich Siemierz, Koło Gospodyń Wiejskich „Pukarzowianki”, Koło Gospodyń Wiejskich Modryń Kolonia, Koło Gospodyń Wiejskich Ubrodowice, Koło Gospodyń Wiejskich w Konopnem „Wesołe Konopielki”, Koło Gospodyń Wiejskich w Tokarach, Koło Gospodyń Wiejskich w Czernięcinie Głównym, Koło Gospodyń Wiejskich Jarosławiec Centrum, Koło Gospodyń Wiejskich we Frampolu, Koło Gospodyń Wiejskich w Gródkach, Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Deszkowice Drugie „Więź Pokoleń”.
Głównym punktem festynu finałowego był konkurs kulinarny: na najlepszą potrawę regionalną i najlepsze ciasto regionalne. Komisja konkursowa w składzie: przewodniczący Piotr Huszcz – członek Zarządu Stowarzyszenia Lubelskich Kucharzy, pasjonat kuchni tradycyjnej i regionalnej dr hab. prof. UMCS Mariola Tymochowicz – etnologa i kulturoznawcę, Marzena Bury – pracownik Muzeum Narodowego w Lublinie, kolejno odwiedzała stoiska i oceniała przygotowane przez Koła regionalne potrawy i ciasta.
Oceniano potrawy m.in. pod względem smaku, ich związku z tradycją regionalną, estetyką podania, użycia tradycyjnych produktów oraz przyrządzenie według tradycyjnych metod i receptur. Wszystkie potrawy i ciasta przygotowane były z niezwykłą starannością i prezentowały się bardzo smakowicie.
Festyn finałowy zakończył się wyłonieniem najlepszej potrawy i ciasta regionalnego.
Najlepsza potrawa regionalna:
I miejsce – KGW Tokary za „Łupcie z kaszą gryczaną w kapuście kiszonej z grzybami”
II miejsce – KGW Modryń-Kolonia za „Jabczankę z suszu z ziemniakami i makiem”
III miejsce – KGW Pukarzowianki za „Zawijańce z tartych ziemniaków”
Komisja przyznała dwa wyróżnienia w kategorii potrawa regionalna dla KGW Sahryń za „Barszcz grzybowy” oraz Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Deszkowice II „Wieź pokoleń” za „Kulaszę”.
Najlepsze ciasto regionalne:
I miejsce – KGW Czernięcin Główny za „Ciasto drożdżowe przekładane serem i jabłkami”
II miejsce – KGW Frampol za „Ciasto jaglak”
III miejsce – KGW Gródki za „Sernik z malinami”
Komisja w kategorii ciasto regionalne przyznała 4 wyróżnienia, które otrzymały KGW Ubrodowice za „Ciasto Aniołek”, KGW Konopne za „Miodownik”, KGW Jarosławiec Centrum za „Śmietaniak”, KGW Siemierz za „Śliwkowiec”
Uroczyste wręczenie nagród odbyło się z udziałem przedstawicieli Kół Gospodyń Wiejskich na zamojskiej scenie.
Wydarzeniem towarzyszącym podsumowaniu był koncert zespołów ludowych: Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”, Kapeli Turobińskiej, Zespołu Koromysło oraz Kapeli Yana Gisawy.
Dzięki możliwości wystawienia własnych stanowisk Koła i lokalni twórcy zyskali dodatkową możliwość promowania swojej działalności.
W trakcie występów miała miejsce wspólna zabawa, tańce oraz biesiada z degustacją potraw regionalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich.
Podczas finału udzielane były porady ekspertów dotyczące przygotowania produktów regionalnych zgodnie z ich pierwotną recepturą, sposobem wykonania, jak też i podania.
Zobacz też:
Kulinarne tradycje Zamojszczyzny w Kotorowie [ZDJĘCIA]
info: ŚZŻAK O/Zamość, fot. Modryń Kolonia / FB, ŚZŻAK O/Zamość