22 listopada 2024

Kontrabanda w Dołhobyczowie i Zosinie [ZDJĘCIA]

Dwoje podróżnych z Ukrainy, przekraczających granicę w Dołhobyczowie, ukryło w swoich pojazdach niedozwoloną ilość wyrobów medycznych. Z kolei w Zosinie funkcjonariusze trafili na 200 ampułek z preparatem zawierającym komórki macierzyste oraz 80 sztuk implantów stomatologicznych.

Reklamy

Marzec w lubelskiej KAS

Na granicy jak w aptece – leki, preparaty medycyny estetycznej, tabletki z wyciągiem z CITES. Poza tym maszyny niespełniające wymagań wynikających z przepisów i przedmioty historyczne. Tak wyglądał marzec na lubelskim odcinku zewnętrznej granicy Unii Europejskiej.

Reklamy

Produkty medyczne 

W marcu funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej zabezpieczyli duże ilości różnego rodzaju produktów medycznych. Oprócz leków podróżni próbowali przemycić też m.in. implanty stomatologiczne, preparaty z komórkami macierzystymi oraz tabletki z wyciągiem z gatunków CITES. 

Reklamy

Dwoje podróżnych z Ukrainy, przekraczających granicę w Dołhobyczowie, ukryło w swoich pojazdach niedozwoloną ilość wyrobów medycznych. Jeden z nich próbował wwieźć do Polski 47 opakowań różnego rodzaju leków, głównie przeciwpasożytniczych. Z kolei inny podróżny aż 100 sztuk testów diagnostycznych w kierunku wykrycia wirusa HIV. Wszystko na „własny użytek”.

Przypominamy, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo farmaceutyczne, podróżny ma prawo przewozić do pięciu najmniejszych opakowań leku na własne potrzeby. 

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Hrebennego zatrzymali z kolei blisko 1,1 tys. sztuk tabletek z wyciągiem z konika morskiego. Jest to gatunek chroniony przepisami Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). Dwoje podróżnych straciło nielegalnie przewożone specyfiki i teraz muszą się liczyć z wysokimi karami. 

Przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw. Dokumenty takie wydawane są przez właściwe organy administracyjne państw, z których okazy są wywożone lub do których są przywożone. Karą za załamanie przepisów Konwencji CITES może być wysoka grzywna lub nawet kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. 

Również w Hrebennem, podczas kontroli autokaru, funkcjonariusze zabezpieczyli 55 fiolek z kwasem hialuronowym stosowanym w medycynie estetycznej. Przewożąca go obywatelka Ukrainy posiadała ponadto 150 strzykawek i tyle samo igieł. 

Z kolei w Oddziale Celnym w Zosinie funkcjonariusze trafili na 200 ampułek z preparatem zawierającym komórki macierzyste oraz 80 sztuk implantów stomatologicznych.

Czytaj: Uderzył w budynek i wybił w nim dziurę [ZDJĘCIA]

Maszyna niespełniająca wymagań 

W Oddziale Celnym w Białej Podlaskiej przedstawiono do odprawy sitodrukarkę. Jadąca z Chin maszyna została poddana szczegółowym oględzinom. W wyniku kontroli stwierdzono szereg nieprawidłowości. M.in. w instrukcji użytkowania i na tabliczce znamionowej nie było pełnego adresu producenta. Ponadto w treści deklaracji zgodności nie wskazano nazwiska i adresu osoby mającej miejsce zamieszkania na terytorium państwa członkowskiego UE, upoważnionej do przygotowania dokumentacji technicznej oraz imienia i nazwiska a także podpisu osoby upoważnionej do sporządzenia deklaracji w imieniu producenta. Deklaracja nie została również przetłumaczona na język polski. 

Nieprawidłowości potwierdziła opinia Państwowej Inspekcji Pracy, zgodnie z którą sitodrukarka nie spełnia zasadniczych wymagań dla maszyn, określonych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 21 października 2008 r. 

Urządzenie zostało objęte procedurą składu celnego. Będzie mogło być dopuszczone do obrotu kiedy importer uzupełni stwierdzone braki.

Zabytkowe odznaczenia

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Dorohuska znaleźli w bagażu podróżującej autokarem obywatelki Ukrainy trzy odznaczenia koloru srebrnego, tj. Krzyże Świętego Jerzego IV stopnia. Kobieta nie zgłosiła tych historycznych przedmiotów do kontroli.

W carskiej Rosji, Krzyż Świętego Jerzego był najwyższym odznaczeniem wojskowym, przyznawanym za wybitne osiągnięcia wojskowe i odwagę. Odznaczenie ustanowione zostało 25 lutego 1807 r. dekretem Aleksandra I dla szeregowych żołnierzy i podoficerów armii rosyjskiej. Odznaczenie zniesiono w 1917 r.

Odznakę podzielono na cztery stopnie, gdzie IV stopień był najniższym, ale nadal bardzo prestiżowym uznaniem:

  • I stopnień – odznaka wykonana ze złota na wstążce z kokardą,
  • II stopień – odznaka wykonana ze złota,
  • III stopień – odznaka wykonany ze srebra na wstążce z kokardą,
  • IV stopnień – odznaka wykonana ze srebra.

Wobec podróżnej zostało wszczęte postępowanie karne skarbowe.

Zobacz też:

4 osoby ranne. 7-letnia dziewczynka przetransportowana helikopterem do szpitala [ZDJĘCIA]

Zerknij na Instagram →


źródło i fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie / MD