22 stycznia 2025

Kredyt czy pożyczka – poznaj różnice

Decydując się na zaciągnięcie pożyczki lub kredytu, często zastanawiamy się, która z możliwości będzie dla nas idealna. W obu tych wypadkach przecież chodzi o pomoc finansową. Skoro więc efekt jest ten sam, dlaczego są to odrębne produkty? Sprawdź, czym – w praktyce – różni się kredyt od pożyczki.

Reklamy

 

Kredyto- i pożyczkodawcy

Pierwsza z różnic dotyczy samego udzielającego nam zobowiązania finansowego. Zgodnie z polskim prawem, kredytu mogą bowiem udzielić wyłącznie instytucje, nad którymi kuratelę sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego, czyli po prostu banki. W przypadku pożyczki gotówkowej nadzór KNF nie jest wymagany. Tego rodzaju zobowiązania mogą więc udzielić również firmy pozabankowe, a nawet osoby prywatne, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Reklamy

Cel i forma własności

Decydując się na zaciągnięcie kredytu w banku, potencjalny kredytobiorca musi konkretnie określić cel, na jaki spożytkuje on kwotę zobowiązania finansowego. Określenie celu nie jest jednak wymagane w przypadku pożyczki gotówkowej. Oznacza to więc, że decydując się na pożyczkę nie musimy precyzować, jak spożytkujemy pożyczaną kwotę, a co za tym idzie, możemy wydać przyznaną gotówkę według naszego uznania.

Reklamy

Powyższe regulacje wynikają bezpośrednio z formy własności pożyczanych pieniędzy. Zgodnie z przepisami prawa polskiego, zaciągana kwota kredytu – nawet po przelaniu takowej na nasze konto – nadal stanowi własność banku. Inaczej jest w przypadku pożyczki, gdyż po udzieleniu zobowiązania finansowego gotówka przechodzi na własność pożyczkobiorcy.

Ochrona i regulacje prawne

Kredyt to produkt finansowy, którego istota, a także prawa oraz obowiązki stron regulowane są przez przepisy prawa bankowego, a konkretniej rzecz ujmując Ustawę z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim. Pożyczka gotówkowa jest natomiast regulowana przepisami Kodeksu Cywilnego. Co to oznacza? Między innymi fakt, że kredyty są niejako odgórnie chronione przez prawo, natomiast w przypadku pożyczki ewentualnych racji będziemy musieli dochodzić przed sądem.

Czas oczekiwania

Ostatnią z różnic, jaką należy wskazać pomiędzy kredytem a pożyczką gotówkową, jest czas oczekiwania na przyznanie nam kwoty wybranego zobowiązania finansowego. W przypadku kredytu czas ten jest znaczenie wydłużony i wynosi od kilku dni, do nawet kilku miesięcy. Inaczej jest w przypadku pożyczki. Ten rodzaj zobowiązania może być bowiem przyznany nawet w ciągu 15 minut – takich pożyczek udziela np. firma Vivus (https://www.vivus.pl/moje-finanse/pozyczka-gotowkowa/).

 

 

fot. mat. sponsora