Lampy najazdowe i klasyczne oprawy stojące to najchętniej wybierane do oświetlenia podjazdu źródła światła. Jakie są ich wady i zalety? Czym się od siebie różnią? Które z nich okaże się lepszym wyborem? Sprawdźmy.
Właściwe oświetlenie podjazdu jest gwarancją bezpieczeństwa i funkcjonalności przestrzeni. Pozwala także na stworzenie spójnej, harmonijnej i atrakcyjnej wizualnie aranżacji przestrzeni przed domem. Najpopularniejszymi oprawami wybieranymi do oświetlenia pojazdu są lampy najazdowe oraz stojące. Czym są w praktyce i czym się od siebie różnią?
Czym są lampy najazdowe?
Lampy najazdowe to niewielkie punkty świetlne montowane w gruncie. Mogą służyć one nie tylko do oświetlania podjazdu, ale także chodników, alejek czy ścieżek w ogrodzie. Emitowana przez nie wiązka światła znakomicie wyznacza drogę, a trwała konstrukcja sprawia, że z powodzeniem można najeżdżać na nie kołami auta. Dużą zaletą takich opraw jest możliwość oszczędności przestrzeni w ogrodzie. W przeciwieństwie do lamp stojących nie zabierają one bowiem przestrzeni ponad poziomem ziemi. Nie stanowią także przeszkody na drodze.
Co ważne — jeśli chcesz zamontować na posesji lampy najazdowe — ze względu na sposób ich montażu, decyzję o ich wyborze warto podjąć już na etapie projektowania systemu oświetlenia.
Czym są zewnętrzne lampy stojące?
Zewnętrzne lampy stojące — to jak wskazuje ich nazwa — stojące źródła światła w postaci latarenek, słupków etc. Umieszczone symetrycznie po obu stronach pojazdu pozwalają precyzyjnie doświetlić drogę. Montując lampy stojące, koniecznie zaplanuj ich optymalną wysokość tak, aby ich światło nie oślepiało kierowcy (najczęstszym wyborem są te o wysokości około 50 cm). Poza oświetleniem drogi do garażu zewnętrzne lampy stojące pełnią także funkcję dekoracyjną — podkreślają walory roślinności czy innych ozdobnych elementów ogrodu.
Lampy najazdowe czy stojące — które z nich warto wybrać do oświetlenia pojazdu?
Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Wszystko zależy bowiem od tego, jaki efekt wizualny chcesz osiągnąć, na jakim etapie projektowania oświetlenia ogrodu jesteś i jak w praktyce wygląda przestrzeń, którą chcesz oświetlić. Bez względu na to, które lampy zewnętrzne wybierzesz, zadbaj o to, aby były one wykonane z trwałych, odpornych na uszkodzenia materiałów, a ich klasa szczelności nie była niższa niż IP67. Możesz także sięgnąć po oświetlenie pojazdu z czujnikiem ruchu i/lub zmierzchu, który poprawi funkcjonalność i bezpieczeństwo posesji oraz pozwoli wygenerować oszczędności wynikające z niższego zużycia energii elektrycznej.
Źródło: https://unilight.com.
tekst i fot. mat. partnera
Hrubieszów: Ślubowanie nowego strażaka [ZDJĘCIA]