W dniu 5 kwietnia 2011r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie odbył się piąty i ostatni wykład z cyklu medycyny naturalnej pt. „Laryngologia alternatywna i nie tylko” Świecowanie uszu i pępka.
Wykład poprowadziła po raz kolejny Pani Elżbieta Starko – właścicielka Ośrodka Terapeutycznego Medycyny Naturalnej „Złoty Środek” w Lublinie, Centrum Kształcenia „Akademia Zdrowia” Lubelskiej Policealnej Szkoły Masażu oraz Lubelskiej Policealnej Szkoły Psychotroniki.
Zabiegi świecowania i konchowania uszu z powodzeniem stosowane były już w starożytności. Znane były w różnych krajach i kulturach. Wykorzystywane były przede wszystkim przez Majów i Azteków, skąd dotarły do Indian Ameryki Północnej. Wiedza dotycząca zabiegów świecowania i konchowania przekazywana z pokolenia na pokolenie przetrwała w prawie niezmienionej postaci do dnia dzisiejszego.
Podczas takiego zabiegu osoba, która ma świecowane, bądź też konchowane uszy kładzie się na boku.
Terapeuta przeprowadzający zabieg naciera przez kilka minut ucho oliwką lub kremem i energicznie je masuje. Poprawia to krążenie krwi. Pobudzone zostają też pewne punkty na małżowinie, które jak twierdzą specjaliści odpowiadają za stan rozmaitych narządów organizmu. Następnie do kanału usznego wkłada się świecę i pozostawia ją aż wypali się do odpowiedniego poziomu.
W przypadku konch zabieg jest bardziej skomplikowany, ale również bazuje na wypaleniu się konchy, podobnie jak przy świecach. Do ucha dostaje się ciepłe powietrze oraz stężona para olejków wzbogacona substancjami ziołowymi, która wpływa leczniczo na podrażnione strefy. W trakcie spalania czuć przyjemne ciepło, ale nie ma obawy oparzenia lub podpalenia czegokolwiek. Zabieg dotyczy zawsze obydwojga uszu nawet, gdy problem dotyczy jednego. Uszy łączy bowiem ten sam obieg energii, wymagają więc takiego samego oddziaływania. Na sam koniec zabiegu do ucha wkłada się watkę, która chroni przed zimnem i przeciągami. Przez cały dzień po zabiegu należy chronić uszy przed zimnem, np. zakładając czapkę przed wyjściem z domu. Nie wolno też myć uszu ani głowy.
Zarówno świecowanie jak i konchowanie są w pełni bezpieczne dla osób, które się im poddają, wspiera procesy metaboliczne, poprawia odporność organizmu, zwalcza bóle głowy i katar.
Zabiegowi można poddać każdą osobę. Działają doskonale dla dzieci (pod warunkiem, że są dość duże, by spokojnie uleżeć odpowiednią ilość czasu bez zbytniego „wiercenia się”, jak i dla osób starszych, które często cierpią na różnego rodzaju szumy, dzwonienia w uszach, niedosłuchy. Oba zabiegi są przyjemne dla osoby ich doświadczającej. Większość osób opisuje je, jako relaksujące, rozluźniające, przyjemne. Wykonywane są w miłej atmosferze pod okiem specjalisty.
Był to już ostatni wykład z cyklu medycyny naturalnej. Wszystkie zajęcia zostały przeprowadzone przez terapeutów z Centrum Kształcenia „Akademia Zdrowia”.
***
Źródło:
Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie