22 grudnia 2024

Majowe sukcesy naszych biegaczy. Jak osiągnąć jeszcze lepsze wyniki?

Sekcja lekkoatletyczna klubu MKS Unia Hrubieszów to powód do dumy dla mieszkańców Hrubieszowa, a nierzadko także dla całego powiatu. Przypomnijmy majowe sukcesy naszych biegaczy! Niech staną się inspiracją dla innych pasjonatów sportu. Osoby regularnie trenujące zachęcamy do dbania o pełnowartościowe odżywianie – warto rozważyć suplementację kolagenu.

Reklamy

Sukcesy członków klubu MKS Unia Hrubieszów z sekcji LA

Maj zdecydowanie należał do naszych lekkoatletów! Najsłynniejsza postać to oczywiście Jan Śmietanka, który 11 maja w Lublinie poprawił rekord województwa lubelskiego juniorów, ustanawiając czas 33,56 w biegu na 300 m, a 18 maja 47,90 w biegu na 400 m. Na tym jednak koniec, 30 maja podczas lekkoatletycznego mityngu Lubelskie Koziołki Janek wygrał bieg na 400 m, znowu z nowym rekordem życiowym: 47,05! To najlepszy wynik w Polsce w kategorii juniorów U20.

Hrubieszowskie sukcesy lekkoatletyczne należą także do Katarzyny Dumy i Magdaleny Olchowskiej, które 18 maja 2024 roku w Białej Podlaskiej osiągnęły najlepsze wyniki podczas II Mityngu Kwalifikacyjnego LOZLA.

Reklamy

W maju odbyło się również wiele zawodów lekkoatletycznych dla młodzieży, m.in.:

  • 9 maja na Arenie Lekkoatletycznej w Hrubieszowej przeprowadzono Powiatową Międzyszkolną Drużynową Ligę Lekkoatletyczną dla szkół podstawowych VIII i VII,
  • 17 maja 2024 roku miały miejsce Mistrzostwa powiatu hrubieszowskiego w trójboju i czwórboju lekkoatletycznym dla klas IV-III,
  • 21 maja na obiektach Hrubieszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbył się półfinał w szkolnej drużynowej Lidze LA dla szkół podstawowych z klas VIII i VII.
  • 25 maja na stadionie lekkoatletycznym w Lublinie zorganizowano III Mityng LOZLA i wojewódzkie zawody „Lekka atletyka dla każdego” – w których młodzi lekkoatleci z Unii Hrubieszów wywalczyli aż 9 medali!

Na koniec nie sposób nie wspomnieć także o sukcesach lekkoatletek z kategorii K60. Barbara Paczos zajęła 1. miejsce w swojej kategorii w XI Biegu Wokół Twierdzy Zamość zorganizowanym 2 maja. W tym samym biegu Jadwiga Fedorczuk zajęła 2. miejsce i zdobyła puchar najstarszej uczestniczki. Obie panie bez wątpienia inspirują do uprawiania sportu w każdym wieku.

Reklamy

Chcesz rozpocząć przygodę z bieganiem? Zadbaj o stawy, by osiągać jak najlepsze wyniki

Bieganie to nie tylko konkurencja lekkoatletyczna, ale również aktywność fizyczna, którą warto uprawiać dla dobrego zdrowia i samopoczucia. W ten sposób można np.:

  • wzmocnić serce,
  • poprawić wydolność płuc,
  • utrzymać prawidłową masę ciała,
  • zyskać lepszą odporność
  • zmniejszyć poziom stresu.

Niezależnie od tego, czy planujesz biegi dystansowe, czy regularny jogging dla utrzymania pożądanej sprawności fizycznej bieganie stanowi aktywność fizyczną, podczas której warto zadbać o stawy. Dotyczy to zarówno osób, które borykają się ze sztywnością i bolesnością stawów, jak i tych, które nie mają jeszcze żadnych dolegliwości, ale chcą działać profilaktycznie.

Jak możesz zadbać o stawy?

Podstawę już masz – jest nią regularna aktywność fizyczna. Bieganie pomaga wzmocnić cały układ ruchu. Nie tylko buduje masę mięśniową, ale również stymuluje produkcję mazi stawowej, poprawia ukrwienie stawów i wzmacnia więzadła.

Pamiętaj o niezbędnym czasie na regenerację! Twoje ciało potrzebuje odpoczynku po aktywności fizycznej. Dbaj także o rozgrzewki i rozciąganie, by zmniejszyć ryzyko kontuzji.

Dla Twoich stawów bardzo ważna jest także dieta. Potrzebujesz dostarczać organizmowi białko bogate w aminokwasy. Podstawowy budulec chrząstki stawowej stanowi kolagen. Niestety jego naturalne źródła pokarmowe stwarzają nieco ograniczeń: https://wybieramykolagen.pl/kolagen-w-jedzeniu. Dla wielu osób są nieapetyczne, trudne do uwzględnienia w codziennej diecie.

Na szczęście aktualnie do dyspozycji pozostają także suplementy diety z kolagenem. Zawierają kolagen poddany hydrolizie, czyli rozdrobniony na mniejsze peptydy. Dzięki temu wchłania się z niego znacznie więcej aminokwasów niezbędnych do produkcji kolagenu w organizmie.

Jaki kolagen na stawy wybrać?

Jeśli zastanawiasz się jaki kolagen na stawy wybrać, na początek weź pod uwagę kilka podstawowych kryteriów:

  • rodzaj kolagenu – jak wcześniej wspomniano, najlepiej sprawdzi się hydrolizat, który ma małą masę cząsteczkową, a przez to jest szybciej trawiony i więcej jego cząsteczek przenika do krwioobiegu,
  • dawkowanie – 1 porcja suplementu diety może dostarczać Ci nawet 3-5 g kolagenu,
  • dodatkowe składniki – witamina C wspiera syntezę kolagenu ustrojowego i wzmacnia jego strukturę, glukozamina, chondroityna oraz siarka MSM mają korzystny wpływ na stawy, kwas hialuronowy pomaga zwiększyć produkcję mazi stawowej,
  • badania skuteczności – najwyższej jakości suplementy diety z kolagenem bazują na składnikach przebadanych klinicznie, dzięki temu możesz mieć pewność, że działają.

Podczas wyboru kolagenu na stawy zawsze warto zasięgnąć opinii specjalisty. Z pomocą przychodzą również profesjonalne rankingi produktów. Na https://wybieramykolagen.pl/ porównano 31 suplementów z kolagenem na stawy od różnych producentów. Sprawdź, jaki znajduje się na 1. miejscu.


tekst i fot. mat. partnera, fot. żródło: canva.com