22 stycznia 2025

Maseczka z siemienia lnianego na zmarszczki – czy faktycznie działa?

Maseczka z siemienia lnianego odżywia skórę i spowalnia procesy starzenia, dzięki czemu może mieć właściwości przeciwzmarszczkowe. To zasługa antyoksydacyjnego kwasu alfa-liponowego (ALA) z omega-3, którego doskonałym źródłem są nasiona lnu zwyczajnego. Siemię lniane to skarbnica także innych, cennych dla skóry składników pielęgnacyjnych: witamin, minerałów, polisacharydów, lignanów, śluzów oraz kwasów fenolowych.

Reklamy

Siemię lniane w kosmetyce – właściwości

Maseczka z siemienia lnianego może zadziałać na zmarszczki, przede wszystkim profilaktycznie, spowalniając ich pogłębianie się i pojawianie się nowych linii na skórze. Jednak ze względu na właściwości nawilżająceoptycznie wygładzi także te zmarszczki, które już są dobrze widoczne.

Jak tłumaczy ekspertka w zakresie dbania o urodę, Magdalena Jaglarz – nasiona lnu zwyczajnego (Linum usitatissimum) znajdują szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej i domowej pielęgnacji. Maseczka z siemienia lnianego charakteryzuje się unikalnym składem polisacharydów, które mają pH odpowiednie dla skóry: 6.3-6.1. Ponadto cechuje je wysoka zdolność do wchłaniania wody, przez co maseczka świetnie poprawia poziom nawilżenia skóry.

Reklamy

Kolejny warty uwagi składnik naturalnie występujący w siemieniu lnianym to kwas alfa-liponowy (ALA) z omega-3. To wyjątkowo silny antyoksydant, który neutralizuje wolne rodniki odpowiadające za procesy starzeniowe skóry. Ma zdolność do zmniejszania uszkodzeń skóry wynikających z ekspozycji na promieniowanie UV. Dodatkowo działa przeciwzapalnie i stymuluje produkcję kolagenu oraz elastyny – białek kluczowych dla młodzieńczej gęstości i jędrności skóry.

Maseczka z siemienia lnianego na zmarszczki to również dobre źródło lignanów – substancji roślinnych zaliczanych do fitoestrogenów. One także mają właściwości przeciwutleniające, a ponadto estrogenopodobne, przez co mogą spowalniać występowanie zmarszczek u kobiet po menopauzie.

Reklamy

Maseczka z siemienia lnianego to skarbnica składników przeciwzmarszczkowych

Siemię lniane obfituje w witaminyminerały, aminokwasy, śluzy i kwasy fenolowe, a wśród nich występują:

  • witamina A – przyspiesza proces odnowy komórkowej skóry,
  • witamina C – działa antyoksydacyjnie i wyrównuje koloryt cery,
  • witamina E – wspiera barierę ochronną skóry,
  • magnez – działa przeciwzapalnie i łagodzi podrażnienia,
  • mangan – wykazuje działanie antyoksydacyjne,
  • kwas glutaminowy – pomaga utrzymywać wilgoć w skórze.

Jeżeli stosujesz kolagen do picia, składniki maseczki z siemienia lnianego mogą dodatkowo przyczynić się do poprawy kondycji Twojej skóry.

Jak zrobić domową maseczkę z siemienia lnianego? Przepis

  1. 4 łyżki zmielonego siemienia lnianego umieść w kubku lub miseczce.
  2. Siemię lniane zalej 240 ml wody (ok. ½ szklanki). Naczynie przykryj talerzykiem.
  3. W czasie gdy siemię lniane gęstnieje i stygnie, oczyść skórę twarzy. Wykonaj demakijaż, oczyszczanie dwuetapowe. Możesz zrobić też peeling enzymatyczny, by jeszcze lepiej przygotować skórę do maseczki.
  4. Po upływie 15-20 minut maseczka z siemienia lnianego na zmarszczki będzie gotowa do użycia. Powinna mieć temperaturę pokojową i konsystencję kisielu.
  5. Żeby wykluczyć potencjalne reakcje alergiczne, najpierw przetestuj maseczkę na małym obszarze skóry. Jeśli po upływie kilkunastu minut nie wystąpi podrażnienie, możesz użyć jej na skórze twarzy.
  6. Rozprowadź palcami grubą warstwę maseczki na skórze.
  7. Po 20 minutach zmyj maseczkę i zaaplikuj ulubione serum oraz krem anti-aging. Świetnie sprawdzi się kolagen natywny, który dodatkowo wspiera działanie przeciwzmarszczkowe maseczki. Przeczytasz o nim więcej w artykule: https://magdalenajaglarz.pl/kolagen-do-twarzy-kolagen-naturalny-natywny.

Maseczka z siemienia lnianego na zmarszczki – efekty

Już po pierwszym użyciu maseczki z siemienia lnianego zauważysz, że Twoja skóra jest gładszamiękka w dotyku, bardziej sprężysta i pełna blasku. Regularne stosowanie maseczki 2-3 razy w tygodniu pozwoli Ci cieszyć się optycznie wygładzonąnawilżoną cerą, która stanie się bardziej odporna na szkodliwe czynniki zewnętrzne.

Maseczka z siemienia lnianego – dla kogo będzie najlepsza?

Siemię lniane stanowi naturalny składnik kosmetyczny o uniwersalnym zastosowaniu. Dlatego właściwości maseczki z siemienia lnianego na zmarszczki docenią zarówno osoby ze skórą suchą i odwodnioną, jak i te z cerą tłustą, trądzikową i wrażliwą.

Maseczka z siemienia lnianego nie działa komedogennie. Nie zatyka porów i nie przyczynia się do powstawania zaskórników oraz aktywnych zmian trądzikowych. Wręcz przeciwnie – może ograniczać występowanie tego rodzaju niedoskonałości.

Zalety i wady maseczki z siemienia lnianego

Przeciwzmarszczkowa maseczka z siemienia lnianego ma wiele zalet. Przede wszystkim charakteryzuje się naturalnym składem. Ma tanie składniki – opakowanie siemienia lnianego o wadze 1 kg to koszt ok. 8 zł. Wykonując maseczkę samemu, masz pewność co do jej składu – bez alkoholu, konserwantów, barwników i substancji zapachowych.

Wśród wad maseczki z siemienia lnianego należy wymienić fakt, że u niektórych osób może ona powodować reakcje alergiczne. Jej przygotowywanie jest bardziej czasochłonne niż w przypadku gotowej maseczki. Dodatkowo maseczka ma krótką trwałość.

Maseczka z siemienia lnianego na zmarszczki – podsumowanie

Maseczka z siemienia lnianego to naturalny sposób na piękną skórę bez zmarszczek. Dzięki zawartości cennych składników odżywczych, takich jak kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy i minerały maseczka działa nawilżająco, regenerująco i wygładzająco. Regularnie stosowana spowalnia procesy starzenia skóryJej składniki wspierają produkcję kolagenu w skórze, który możesz włączyć do swojej pielęgnacji i suplementacji.


tekst i fot. mat. partnera, fot. źródło: canva