22 grudnia 2024

Mieszkanie pod inwestycję – gdzie znaleźć i kupić?

Dla wielu inwestorów debiutujących na rynku wynajmu mieszkań, pierwszym kierunkiem w poszukiwaniu nieruchomości jest deweloper. Decydują o tym aspekty takie jak nowoczesność i jakość wykonania mieszkania, ale także przemyślane działania marketingowe i atrakcyjne materiały promocyjne. Często te mieszkania są tak atrakcyjne, że wielu z tych inwestorów chciałoby w nich zamieszkać. Zdarza się, że pierwotnym celem zakupu jest własne zamieszkanie, a dopiero w dłuższej perspektywie, po zmianie na większe lokum, planowane jest jego wynajmowanie.

Reklamy

Czy opłaca się kupować mieszkanie pod wynajem?

Decydując się na zakup mieszkania inwestycyjnego, wielu dostrzega w nim potencjał z różnych przyczyn. Pierwszym celem jest uzyskanie dochodów z wynajmu, docelowo zyski z wartości nieruchomości oraz plany związane z długoterminowym wykorzystaniem tego majątku, na przykład jako zabezpieczenie finansowe na starość lub dziedziczenie przez kolejne pokolenia. Z rosnącymi cenami mieszkań, inwestycje te stają się jeszcze korzystniejsze. Z danych deweloperów wynika, że rentowność wynajmu w Polsce aktualnie oscyluje wokół 5,28%, podczas gdy w najchętniej wybieranych lokalizacjach może ona wzrosnąć nawet powyżej 6%. Należy jednak pamiętać, że mimo iż nieruchomości uchodzą za solidny sposób inwestowania, to kapitał inwestycyjny może wrócić do inwestora dopiero po długim czasie. Szacuje się, że miesięczny czynsz stanowi około 0,5% wartości zakupionej nieruchomości, co sugeruje, że mieszkanie zakupione z myślą o wynajmie zwróci się po około 16-17 latach. W tym czasie jednak trzeba będzie sprostać różnym kosztom, takim jak remonty czy ubezpieczenia, co może przedłużyć okres zwrotu nawet do dwudziestu lat.

Określenie swojej grupy docelowej

Planując zakup mieszkania jako inwestycję, kluczowe jest określenie grupy docelowej, do której chcemy kierować ofertę wynajmu. Wśród najczęściej wybieranych grup znajdują się studenci, zwłaszcza w miejscowościach z ośrodkami uniwersyteckimi. Są oni zainteresowani głównie mieszkaniami z oddzielnymi pokojami, z łatwym dojazdem do uczelni, preferując większe powierzchnie, gdyż często dzielą się mieszkaniem z kolegami. Kolejną grupą są imigranci, przede wszystkim z Ukrainy czy innych zakątków świata, dla których cena jest priorytetem, a sama infrastruktura mieszkania jest mniej istotna. Mniej popularnymi grupami są rodziny z dziećmi, turyści oraz pracownicy stali, którzy mają odmienne wymagania co do standardu i lokalizacji lokalu.

Reklamy

Znając preferencje grupy docelowej, można zdecydować o lokalizacji zakupu. Należy jednak unikać nabywania mieszkań na terenach zalewowych, w miejscach źle skomunikowanych z resztą miasta czy w niekorzystnych dzielnicach z dominacją mieszkań socjalnych. Stare budynki, a zwłaszcza te o charakterze zabytkowym, mogą też nie być optymalnym wyborem inwestycyjnym. Dlatego też świetnym wyborem mogą okazać się mieszkania na sprzedaż Wrocław Śródmieście. Dodatkowo przed podjęciem decyzji o zakupie warto zorientować się w aktualnych planach zagospodarowania przestrzennego danego obszaru.


tekst i fot. mat. partnera, fot. źródło: Pixabay

Reklamy