16 kwietnia 2015 roku, w Bibliotece Pedagogicznej odbyło się spotkanie o tematyce historycznej, zorganizowane we współpracy z Hrubieszowskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku – dla jego słuchaczy i członków Dyskusyjnego Klubu Książki.
Gościem spotkania była pani Ewa Koper, asystent muzealny, pracownik Muzeum – Miejsce Pamięci w Bełżcu, autorka publikacji: „Każda ofiara ma imię” oraz „Historia Romów i Sinti w obozie pracy i zagłady w Bełżcu”. Wygłosiła ona wykład pt. „Historia obozów w Bełżcu”.
W oparciu o bogatą dokumentację fotograficzną zaprezentowała historię obozów – pracy i zagłady w Bełżcu, ośrodków eksterminacji ludności żydowskiej i romskiej. Nakreśliła założenia polityki rasowej, prowadzonej przez Niemców, zwracając uwagę, iż w okresie – od marca do grudnia 1942 roku – wymordowano tam około 500 tysięcy osób. Przez wiele lat miejsce zagłady było zapomniane.
Odsłonięcie pierwszego pomnika na terenie byłego obozu miało miejsce w roku 1963. Muzeum – Miejsce Pamięci w Bełżcu powstało 2004 roku jako oddział Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie. Do jego głównych zadań należy dokumentowanie i upamiętnienie ofiar Obozu Zagłady w Bełżcu.
Po wykładzie uczestnicy spotkania dzielili się swoimi refleksjami na temat przeszłości i życia w czasach współczesnych. Szczególną wartością spotkania była wypowiedź byłego więźnia Obozu na Majdanku, pana Józefa Ulidowskiego, wieloletniego nauczyciela i hrubieszowskiego inspektora oświaty. Uświadomił on wszystkim zebranym, co czuli ludzie w obozie, czekając na śmierć. Podkreślił, że dzisiaj trudno jest to sobie wyobrazić. Jako świadek historii zaapelował, by nigdy nie zapominać o przeszłości.
W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele hrubieszowskich jednostek samorządowych: pan Szymon Patkowski, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Hrubieszowie, twórcy regionu: pan Jan Kalisz i pani Małgorzata Skowron, bibliotekarze, nauczyciele i uczniowie. Całość prowadziła Elżbieta Bednarek, kierownik Biblioteki.
info i fot. BPH Hrubieszów