Nie upłynął jeszcze rok od oficjalnej promocji katalogu pt. „Malarstwo Pawła Gajewskiego w zbiorach Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie”, a już możemy pochwalić się kolejnym ważnym wydarzeniem związanym z postacią naszego rodzimego malarza (1889-1950).
W ostatnich dniach do naszych zbiorów trafiła pokaźna ilość obrazów, rysunków, szkiców oraz dokumentów i fotografii przekazanych przez Wandę Zarembę i Antoniego Gajewskiego.
Pani Wanda i Pan Antoni są rodzeństwem i wnukami Pawła Gajewskiego z jego pierwszego małżeństwa. Skontaktowała się z nami Pani Wanda, która w imieniu własnym oraz brata, wyraziła chęć przekazania pamiątek rodzinnych.
Kiedy pojechaliśmy do Nowego Sącza, aby odebrać darowiznę, na miejscu okazało się, że czekało na nich dziewięć obrazów olejnych (w tym portrety członków rodziny Pawła Gajewskiego i dwa jego autoportrety), kilka teczek z dokumentami i pismami (m. in. świadectwa Pawła Gajewskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, pisane przez niego konspekty i programy nauczania dla szkół artystycznych i ośrodków rzemieślniczych) oraz niespełna dwieście fotografii obrazów malarza, projektów kilimów i gotowych kilimów, a także kilka fotografii z wystaw jego malarstwa. Ponadto otrzymaliśmy kilkanaście rysunków i akwarel, kolorowe projekty kilimów na kartonach oraz dziesiątki rysunków technicznych, na których znajdują się projekty maszyn i przyrządów tkackich oraz garncarskich.
Obecnie cały zbiór znajduje się w opracowaniu naukowym, które ze względu na jego obfitość będzie praco i czasochłonne. Wszystkie wyżej wymienione obiekty zostały już wstępnie oczyszczone i odpowiednio zabezpieczone, tak by można je było przechowywać w optymalnych warunkach. Obrazy olejne na płótnach i kartonach oraz część rysunków i szkiców wymagają konserwacji, bez której nie mogą być eksponowane. Muzeum będzie się starało o pozyskanie środków finansowych na przeprowadzenie gruntownej konserwacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. O postępach będziemy informowali Państwa na bieżąco.
Pozyskane materiały archiwalne w postaci dokumentów i fotografii rzucają nowe świtało na wiele szczegółów z życia zawodowego i prywatnego Pawła Gajewskiego, a wiele z nich wnosi nowe, nieznane nam dotąd informacje. Daje to solidną podstawę do prowadzenia dalszych badań, których efekty będą się uzewnętrzniały w postaci kolejnych publikacji.
Największą satysfakcję i powody do zadowolenia daje nam jednak perspektywa znacznego powiększenia funkcjonującej niemal od początku istnienia muzeum „Galerii malarstwa Pawła Gajewskiego”.
W 2019 r. przypada 130. rocznica urodzin malarza, której obchody już planujemy. W świetle tych zamierzeń, pozyskanie tej cennej kolekcji otwiera wiele nowych możliwości, które zamierzamy wykorzystać.
W imieniu hrubieszowskich muzealników, i tych mieszkańców regionu, którym życie i twórczość Pawła Gajewskiego w sposób szczególny leżą na sercu, składamy serdeczne podziękowania Pani Wandzie Zarembie i Panu Antoniemu Gajewskiemu za ich wielkoduszny, bezinteresowny dar, który w naszym przekonaniu jest czymś więcej niż dobrym gestem, jest bowiem ogromnym, nieocenionym wkładem w lokalną kulturę.
źródło i fot. Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie