22 stycznia 2025

Parlamentarna debata o hrubieszowskich podziemiach

W poniedziałek 11 kwietnia w południe w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie odbyła się dyskusja na temat hrubieszowskich podziemi, którą zorganizowały uczennice Staszica – Weronika Grądzka i Agnieszka Szpyrka.

Reklamy

 

Uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie chcą zostać posłankami do Parlamentu Dzieci i Młodzieży. By tak się stało, zorganizowały otwartą debatę, której tematem były możliwości turystyczne Hrubieszowa i hrubieszowskie podziemia. (mac)

 

***

Reklamy

 

Celem debaty było pokazanie jak wielką szansą dla rozwoju turystyki są podziemia hrubieszowskie.

Wśród zebranych gości nie zabrałko Burmistrza Miasta Hrubieszów Marty Majewskiej, Sekretarza Powiatu Tomasza Ożóga, Przedstawiciela Stowarzyszenia „Podziemny Hrubieszów” Krzysztof Skroka, Przewodniczącej Rady Miejskiej Anny Świstowskiej oraz innych radnych, Dyrektora Zespołu Szkół nr 2 Alicji Borkowskiej oraz innych szanownych gości.

Reklamy

W trakcie rozmów żywo uczestniczyli zarówno przedstawiciele lokalnych instytucji jak i młodzież z Zespołu Szkół nr 2, harcerze oraz strzelcy.

Metodą naszych badań była ankieta, złożona z 10 pytań, na których opierała się dyskusja. Członek Stowarzyszenia „Podziemny Hrubieszów” po krótce przedstawił zebranym efekty prac pasjonatów, zaś Pani Burmistrz odniosła się do podpisanej umowy z Akademią Górniczo – Hutniczą.

Pewne jest, że potrzeba więcej dokładnych badań, aby dowiedzieć się co skrywają nasze podziemia. Choć nie są jeszcze oddane do użytku publicznego to należy je promować i podwyższać świadomość społeczności lokalnej.

Wspólnie, pomimo kilku kontrowersyjnych wypowiedzi, stwierdzono, że musimy interesować sie naszym miastem i starać się wpływać na nie w sposób pozytywny. Ponadto jednym z wniosków wyciągnietym z debaty, trwającej ponad dwie i pół godziny, jest potrzeba zapewnienia odpowiedniej edukacji młodzieży, możliwość poznania przez młodych historii swojego regiony w jak najefektywniejszy sposób.

Inwestowanie w dziedzictwo kulturowe oraz szanowanie go jest jednym z naszych obowiązków. Czymże bowiem jest człowiek posiadący dostęp do organiczonej kultury? Jak rzekł Umberco Eco, „Kultura wyzwala ciało od zniewolenia pracą i usposabia go do kontemplacji.”

 

 

Agnieszka Szpyrka i Weronika Grądzka