22 stycznia 2025

Pejzaż Gobelinowy Wernisaż Magdaleny Sielickiej i Gamy

WernisażTkactwo – sztuka zapominana? Biorąc pod uwagę liczbę skupionych wokół instruktorki z HDK młodych ludzi, którzy pragną się nauczyć tego rzemiosła artystycznego, pytanie jest chybione jeśli chodzi o Hrubieszów i okolice.

Reklamy

Tkactwo wymaga pokładów cierpliwości, a także dużego samozaparcia i twórczego zapału. Profesjonalnie wykonana tkanina cieszy oko i daje wiele satysfakcji z własnej pracy. Tkactwo uspokaja i pozwala się wyciszyć, kontemplować. Warsztaty tkackie uczą cierpliwości, zatem śmiało mogą funkcjonować jako terapia dla ludzi z tzw. chorobą cywilizacyjną – nerwicą. Gobeliny tj. tkaniny są niezwykle cennym tworzywem, w każde tkacz wkłada energię, swój czas, zapisuje w nim swoje życie. Tkaniny są dziełem o wysokiej wartości artystycznej. Należy na nie patrzeć w sposób dwojaki, po pierwsze z daleka, aby uchwycić jej sens i przekaz twórcy, dostrzec piękno, ale żeby ujrzeć i być świadomym jej ważności, obowiązkowo należy zbliżyć się maksymalnie, dotknąć, zobaczyć każde przełożenie nici i uświadomić sobie w jakim trudzie powstawała, jak długo i jak dokładnie.

Grupa Gama, która znana jest przede wszytskim z występów teatralnych, zajmuje się też w znacznej części właśnie owym ludowym rzemiosłem. Obecnie p. Sielicka dysponuje 30 osobowym zespołem młodych i twórczych ludzi. Ona sama jak też jej podopieczni zebrali już wiele nagród za swoje dzieła, brali udział w wielu wystawach, a także organizowali pokazy i warsztaty dla zainteresowanych tkactwem.

Reklamy

W tym roku Muzeum w Hrubieszowie im. ks Stanisława Staszica zdecydowało się zorganizować wernisaż poświęcony twórczości Magdaleny Sielickiej i Gamy. Tam też od początku lutego do końca marca można oglądać wystawę około 100 prac, w tm zestawie odnaleźć można prawdziwe perełki pod względem technicznym, wykonania, są to oczywiście prace samej instruktorki, a także jej najzdolniejszych uczniów min. : D. Rusieckiej, G. Adamczuka. Wystawa została przyjęta bardzo ciepło przez mieszkańców miasta, licznie zgromadzonych na wernisażu w dniu 23 lutego 2007r. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło znanych osobistości, byli: D. Kozłowska, E. Feliksiak, M. Pawlak, J. Krzyżewski, a także nauczyciele z hrubieszowskich szkół.

Magdalena Sielicka w krótkiej przemowie podziękowała swoim Aniołom, osobom które zawsze służyły jej pomocną dłonią, mimo jak to mówi swojego trudnego charakteru, wymieniła tu: p. Blimów, Ł. Watras, Z. Panasiewicza, p. Domańską, p. Jachymkowie – właściciele skansenu w Guciowie. Zorganizowała także i przygotowała czterosobową grupę recytatorów, którzy zaprezentowali wiersze poetów polskich traktujące o tkactwie, usłyszeliśmy utowry M. Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej, K. I. Gałczyńskiego, K. Wierzyńskiego, oraz M. Walczuk – członkini grupy Gama. Poprzez podziękowania p. Sielicka opowiedziała swoją historię z tkactwem, a także z pewnymi problemami wynikającymi z niekiedy trudnej sytuacji życiowej, o swoich wyborach, o drogach którymi podążała by móc spełniać się jako artystka – tkaczka, a także jako instruktorka młodzieży. Pani Sielicka niejednokrotnie rumieniła się, bynajmniej nie z powodu kłopotliwych pytań, a dzięki komplementom, które chętnie jej prawiono, dotyczyły talentu artystycznego i umiejętności zjednywania sobie ludzi, szczególnie młodzieży. Opowiedziała także wiele ciekawych anegdot nt. prac swoich i uczniów, złożyła duże podziękowania w stronę profesora W. Zina, który użyczył swoich prac, aby te służyły jako projekty do prac, gobelinów.

Reklamy

Grupa Gama oraz jej instruktorka Magdalena Sielicka serdecznie dziękują hrubieszowskiemu Muzeum za okazane zainteresowanie i zorganizowanie tej pięknej wystawy, za ciepłe przyjęcie i pomoc w pielęgnowaniu sztuki ludowej i promocji młodzieży z miasta i okolic.

Na wystawie możemy oglądać prace następujących tkaczy:
-M. Smlobik;
-D. Rusiecka;
-G. Adamczuk;
-M. Abramek;
-D. Łazarz;
-J. Pałka;
-A. Bernaś;
-A. Mołodowiec;
-M. Jakóbiec;
-B. Nowak;
-E. Bubiełło;
-D. Cyganiewicz;
-M. Talar;
-R. Łagocka;
-K. Szozda;
-J. Puk;
-K. Gnatiuk;
-I. Olejniczak;
-J. Maciuk;
-M. Międlarz;
-D. Garbacz;
-A. Borek;
-K. Kasprowicz;
-A. Więch.

zobacz zdjęcia >>