22 grudnia 2024

Pijawki i kawior w Zosinie [ZDJĘCIA]

W Oddziałach Celnych w Zosinie i Hrebennem, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zabezpieczyli pijawki lekarskie, tabletki z ekstraktem z konika morskiego oraz kawior z ryb jesiotrowatych.

Reklamy

Pomimo regularnych ostrzeżeń ze strony Krajowej Administracji Skarbowej dotyczących ryzyka związanego z nielegalnym przemytem zagrożonych wyginięciem gatunków roślin i zwierząt, funkcjonariusze nadal często zatrzymują osoby przemycające chronione okazy. W ostatnich tygodniach odnotowano kilka takich incydentów.

Na przejściu drogowym w Dorohusku funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej kontrolujący autokary udaremnili przemyt dwóch okazów CITES. 

Reklamy

Niezwykły okaz przewoziła w swoim bagażu obywatelka Ukrainy. W plastikowym pudełku wypełnionym wodą podróżna wiozła … aksolotla czyli salamandrę meksykańską.   

Aksolotl to słodkowodny gatunek drapieżnego płaza. W warunkach naturalnych występuje jedynie w części jednego z meksykańskich jezior – Xochimilco. Gatunek ten jest poważnie zagrożony wyginięciem i znajduje się pod szczególną ochroną rządu Meksyku oraz Konwencji Waszyngtońskiej (CITES).

Reklamy

Z kolei w przestrzeni do spania innego autokaru funkcjonariusze zauważyli ciekawie wyglądające buty. Kierowca pojazdu ukrył tam kozaki ze skóry pytona siatkowego, które przewoził dla mieszkającej w Poznaniu obywatelki Ukrainy.   

Funkcjonariusze Oddziału Celnego Port Lotniczy Lublin zabezpieczyli skamieniały szkielet koralowca rafotwórczego, który próbowała nielegalnie przemycić do Polski kobieta wracająca z wakacji w Bułgarii. Podróżna, która kupiła koralowca w sklepie z pamiątkami, twierdziła, że nie była świadoma, iż jest to gatunek objęty ochroną.

W Oddziałach Celnych w Hrebennem i Zosinie funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zabezpieczyli z kolei ponad 200 pijawek lekarskich, 600 tabletek z ekstraktem z konika morskiego oraz 37 opakowań kawioru z ryb jesiotrowatych. Ujawnienia te były wynikiem kontroli pojazdów osobowych wjeżdżających z Ukrainy.

Aksolotl, koralowiec, pyton siatkowy, pijawki lekarskie, konik morski oraz kawior znajdują się pod ochroną i kontrolą przepisów Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem – CITES

Dokument został sporządzona w Waszyngtonie 3 marca 1973 r. Jego celem jest ochrona dziko występujących populacji zwierząt i roślin gatunków zagrożonych wyginięciem. Konwencja reguluje kontrolę, monitoring i ograniczanie międzynarodowego handlu tymi gatunkami, ich częściami i produktami pochodnymi takimi jak np. odzież, galanteria, przedmioty pamiątkowe czy suplementy medyczne. 

Przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw.

Nielegalny przewóz przez granicę UE a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Zobacz też:

Jazda „po kieliszku” zakończona w polu kukurydzy [ZDJĘCIA]

Zerknij na Instagram →



info i fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie / MD