W Zamościu, odbyło się spotkanie promujące wydanie przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość płyty „Pieśni Powstania Zamojskiego”. W jej nagraniu i realizacji udział wzięli hrubieszowianie.
W dniu 23 grudnia 2024 roku, w sali konferencyjnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie Delegatura w Zamościu, odbyło się spotkanie promujące wydanie przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość płyty „Pieśni Powstania Zamojskiego” wraz z jednoczesnym opracowaniem nut i muzyki do utworów znajdujących się w śpiewniku „Pieśni Oddziałów Partyzanckich Zamojszczyzny”.
Poprzez nagranie płyty, teksty piosenek partyzanckich otrzymają niejako „drugie życie”. Opracowanie nowych aranżacji z pewnością zwiększy możliwości wykonywania tych utworów przez solistów, zespoły wokalno-instrumentalne, a także zespoły chóralne. Równolegle sporządzone i przygotowane dodatkowo nuty i akordy do wykonywanych piosenek ułatwią przyszłym wykonawcom łatwiejszy dostęp do utworów zaproponowanych na płycie. Przygotowane zostały także podkłady muzyczne dla wykonawców, w przypadku korzystania z tak zwanych pół-playbacków.
Śpiewnik „Pieśni Oddziałów Partyzanckich Zamojszczyzny” jako pierwszy zebrał oraz wydał w 1944 r. dr Zygmunt Klukowski pod pseudonimem „Podwiński”. Na publikację składają się pieśni, które powstawały w okresie walk partyzanckich w obronie wysiedlanych polskich mieszkańców Zamojszczyzny. Ich autorami byli niejednokrotnie sami żołnierze PPP. Często bohaterami pieśni stawali się popularni wśród partyzanckiej braci, dowódcy, a tekst oddawał atmosferę i relację panujące w oddziałach. Utwory te przypominają nam o trudnych, ale i chwalebnych momentach z historii Polski.
Czytaj: Z Hrubieszowa w świat. Agnieszka Kicun odwiedziła ponad 60 krajów
Śpiewnik „Pieśni Oddziałów Partyzanckich Zamojszczyzny” został wznowiony w 2018 r. staraniem ŚZŻAK O/Z, był później wydawany we współpracy ze SRL Zamojszczyzna dla potrzeb organizacji kolejnych edycji Festiwalu Pieśni Powstania Zamojskiego. Jako reprint oryginału po raz pierwszy został wydany przez Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie im. Stanisława Staszica.
Egzemplarze śpiewnika przekazywano bezpłatnie m.in. uczestnikom uroczystości i projektów patriotycznych organizowanych przez ww. Stowarzyszenia. Cieszył się on dużym zainteresowaniem – trafił do zespołów wokalnych, orkiestr, chórów, członkiń Kół Gospodyń Wiejskich oraz innych zainteresowanych historią regionu.
W ostatnim czasie ŚZŻAK O/Z wspólnie ze SRL Zamojszczyzna zorganizował już trzy edycje Festiwalu Pieśni Powstania Zamojskiego, podczas których ich uczestnicy wykonywali utwory pochodzące m.in. z tego śpiewnika. W ostatniej edycji w eliminacjach powiatowych (powiat tomaszowski, biłgorajski, hrubieszowski, zamojski i Miasto Zamość) oraz w koncercie finałowym uczestniczyło w sumie ponad 250 artystów.
Zobacz: Hrubieszów: Młodzi piłkarze dla zwierzaków [ZDJĘCIA]
Na płycie znalazło się 10 następujących utworów:
1. Armia Partyzantów – Gabriela Zając
(sł. Sławiana muz. Magdalena Stopa)
2. Dziś i jutro – Hanna Pieczykolan
(sł. strz. Stepa B.T. muz. Magdalena Stopa)
3. Pieśń Partyzantów – Paulina Remiśko
(sł. ppor. dra. Kwiatkowskiego muz. Magdalena Stopa)
4. II Kompania Podporucznika Podkowy – Gabriela Chrastina i Oliwia Słupska
(sł. ułożone zbiorowo muz. Magdalena Stopa)
5. Dola – Sara Grodska
(sł. strz. Głaza muz. Magdalena Stopa)
6. Brzmi miarowo – Joanna Dziuba, Basia Kurzępa i Natalia Mielniczuk
(sł. ułożone zbiorowo muz. Magdalena Stopa)
7. Czy znasz ten kraj – Natalia Bałakut
(sł. strz. Stepa muz. Natalia Bałakut )
8. Żołnierska kołysanka – Zuzanna Zięba
(sł. ppor. dra Kwiatkowskiego muz. Magdalena Stopa)
9. Garstka nieduża – Filip Bednarz
(sł. ułożone zbiorowo muz. Magdalena Stopa)
10. Podchorąży – Agnieszka Chrastina
(sł. ppor. Doliny muz. Magdalena Stopa)
Realizacja nagrań: Agencja BRUNO Tomasz Brudnowski – Hrubieszów.
Aranżacje do utworów:1,2,3,5,6,7,8,10 – Jacek Kołtuniak, Magdalena Stopa. Aranżacje do utworów: 4,9 – Krzysztof Stopa jr.Muzycy: Marek Krulikowski: gitara elektryczne,Paweł Gitner: instrumenty perkusyjne, Jacek Kołtuniak – piano, Magdalena Stopa – piano, chórki: Emilia Góra, Agnieszka Mielniczuk – skrzypce. Mix i mastering: Jacek Kołtuniak. Projekt okładki: Maksymilian Stopa.
Płyty będą do wyczerpania zapasów bezpłatnie przekazywane zainteresowanym. Sama płyta, podkłady do nagranych utworów i nuty będą dostępne do pobrania na stronie internetowej: https://akzamosc.pl/
Zobacz też:
Współzawodnictwo sportowe SZS. Jak wypadły hrubieszowskie szkoły?
Chcesz podzielić się informacjami z Hrubieszowa i powiatu hrubieszowskiego z Czytelnikami lubiehrubie? Prześlij info i zdjęcia na adres lubiehrubie@gmail.com
info i fot. ŚZŻAK O/Zamość