Po czym poznać, że pieniądz ma dużą wartość? Jak są zabezpieczone polskie banknoty? Jaka jest kara za posiadanie fałszywego banknotu? Na te pytania uzyskali odpowiedzi uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Hrubieszowie, którzy wzięli udział w zajęciach zorganizowanych w ramach edukacji ekonomicznej.
Odbyły się one w hrubieszowskiej Bibliotece Pedagogicznej, 21 kwietnia 2015 roku. Zajęcia przeprowadził pan Marek Momot, pracownik Narodowego Banku Polskiego Oddział w Lublinie. Ich tematem były zabezpieczenia banknotów i rola Banku Centralnego.
Prowadzący wskazał na funkcje Banku Centralnego, który jako bank państwowy dba o wartość pieniądza i decyduje, jak pieniądze mają wyglądać. Za pomocą prezentacji multimedialnej przedstawił emisję pieniądza w naszym kraju, wyszczególniając monety i banknoty oraz pieniądze elektroniczne (podział wg formy), a także monety kolekcjonerskie oraz monety i banknoty obiegowe (podział wg nominału).
Zaznaczył, iż banknoty posiadają zmodernizowane zabezpieczenia. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, jak sprawdzać autentyczność banknotów: oglądając je pod światło, przechylając pod odpowiednim kątem, a także – wyczuwać określone elementy dotykiem. Poznali też wiele ciekawostek historycznych i wskazówek praktycznych, związanych z obiegiem pieniędzy.
W zajęciach uczestniczyło 26 uczniów kl. I Tb Zespołu Szkół Nr 1 w Hrubieszowie, wraz z nauczycielką panią Ewą Krasińską.
BP Hrubieszów