Klika lat temu darowałem swojemu synowi kilka hektarów gruntów rolnych. Wówczas był kawalerem, a kiedy się ożenił, jego nastawienie do mnie diametralnie się zmieniło. Przestał mnie szanować i odwiedzać…
PYTANIE CZYTELNIKA PORTALU:
Klika lat temu darowałem swojemu synowi kilka hektarów gruntów rolnych. Wówczas był kawalerem, a kiedy się ożenił, jego nastawienie do mnie diametralnie się zmieniło. Przestał mnie szanować i odwiedzać, a zazwyczaj kiedy się już pojawi to wszczyna mi awantury o byle co, a niekiedy nawet ubliża. Nie jestem już w stanie znieść tych przykrości i chciałbym odwołać darowiznę. Kiedy i jak mogę to zrobić?
Przepisy kodeksu cywilnego stanowią, że darczyńca może odwołać uczynioną już darowiznę jedynie wówczas, kiedy obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności. Pojęcie rażącej niewdzięczności wymaga każdorazowej, dostosowanej do indywidualnej sprawy wykładni. Z orzecznictwa sądów powszechnych jak i Sądu Najwyższego, jako przykłady rażącej niewdzięczności można wymienić: 1) pozostawienie darczyńcy w potrzebie bez koniecznej pomocy, 2) obmawianie darczyńcy przez obdarowanego wobec osób trzecich, które godzi w jego dobre imię, 3) wysoce naganne zachowanie darczyńcy wobec osób bliskich dla obdarowanego, które pociąga za sobą negatywne odczucia dla darczyńcy, 4) tolerowanie przez obdarowanego nagannego zachowania osób trzecich wobec darczyńcy, 5) postępowanie przez obdarowanego wobec darczyńcy w sposób sprzeczny z przyjętymi ogólnie normami moralnymi.
Wypada wspomnieć, że zachowanie obdarowanego, chociaż byłoby naganne, nie może samoistnie stanowić przesłanki skutecznego dowołania darowizny, jeżeli zostało wywołane przez darczyńcę. Nie stanowi również rażącej niewdzięczności fakt, że obdarowany postępuje z rzeczą niezgodnie z wolą darczyńcy.
Odwołanie dokonuje się przez oświadczenie złożone obdarowanemu na piśmie. Wystarczy wobec tego spisanie oświadczenia i wysłanie go listem poleconym za potwierdzeniem odbioru na adres obdarowanego.
Nie jest jednakże możliwe odwołanie darowizny jeżeli darczyńca obdarowanemu przebaczył jego zachowanie, albo też, jeżeli od dnia, w którym dowiedział się darczyńca o rażącej niewdzięczności, nie odwołał darowizny w terminie 1 roku, od tego dnia.
Na koniec warto wspomnieć, że samo odwołanie darowizny nie powoduje, że rzecz ponownie staje się własnością darczyńcy. W takiej sytuacji niezbędne zazwyczaj jest również złożenie stosownego pozwu w celu zobowiązania obdarowanego do powrotnego przeniesienia własności darowanej rzeczy na darczyńcę.
EWENTUALNE PYTANIA, W CELU UDZIELENIA ODPOWIEDZI NA ŁAMACH PORTALU, CZYTELNICY MOGĄ KIEROWAĆ BEZPOŚREDNIO NA ADRES E-MAIL: prawnik-chelm@wp.pl
Tomasz Gabrylewicz
e-mail: prawnik-chelm@wp.pl
tel.: 883 001 676