22 listopada 2024

Porady prawne: Przedawnienie opłat za rachunki

Ponad 5 lat temu nie zapłaciłem kilku rachunków telefonicznych. W tym tygodniu dostałem wezwanie z jakiejś firmy windykacyjnej, że jeżeli nie zapłacę całej należności razem z odsetkami to wystąpią do sądu z pozwem i będę musiał im zapłacić i dodatkowo pokryć wszystkie koszty.

Reklamy

 

Pytanie:

Ponad 5 lat temu nie zapłaciłem kilku rachunków telefonicznych. W tym tygodniu dostałem wezwanie z jakiejś firmy windykacyjnej, że jeżeli nie zapłacę całej należności razem z odsetkami to wystąpią do sądu z pozwem i będę musiał im zapłacić i dodatkowo pokryć wszystkie koszty. Czy mogę zasłonić się przedawnieniem?

Reklamy

 

Zgodnie z ogólnymi przepisami kodeksu cywilnego roszczenia majątkowe, zarówno o charakterze pieniężnym jak i niepieniężnym, przedawniają się z okresem 10 lat od dnia ich wymagalności, zaś dla roszczeń o świadczenia okresowe i roszczeń związanych z działalnością gospodarczą okres ten jest krótszy i wynosi tylko 3 lata.

W przedstawionej w pytaniu sytuacji mamy zarówno do czynienia z roszczeniem o świadczenia okresowe, jak i z roszczeniem wynikającym z działalności gospodarczej. Oznacza to zatem, iż w przypadku rachunków za telefon, gaz czy prąd roszczenia przedsiębiorców świadczących te usługi przedawnia się z okresem 3 lat, liczonym od dnia terminu płatności zamieszczonego na wystawionej fakturze.

Reklamy

Powyższe potwierdza orzecznictwo Sądu najwyższego, który przyjął, że 3-letni okres przedawnienia ma zastosowanie do roszczeń o opłatę abonamentową i wynagrodzenie za połączenia telefoniczne z umów o świadczenie usług telefonicznych, zawartych na podstawie ustawy z 16.7.2004 r. – Prawo telekomunikacyjne (tj.: Dz.U. 2014 r., poz. 243, z późń zm.).

Należy pamiętać, że roszczenie przedawnione nadal istnieje i może być przedmiotem postępowania sądowego. Jeżeli wierzyciel złoży pozew, a pozwany w procesie nie podniesie zarzutu przedawnienia, to Sąd nie mając wyjścia, zasądzi całość żądanej kwoty na rzecz wierzyciela.

 

EWENTUALNE PYTANIA CZYTELNICY MOGĄ KIEROWAĆ BEZPOŚREDNIO NA ADRES E-MAIL:prawnik-chelm@wp.pl

 

Tomasz Gabrylewicz – prawnik

Pl. Kupiecki 10, 22 – 100 Chełm

e-mail: prawnik-chelm@wp.pl

tel.: 883 001 676