22 stycznia 2025

Porady prawne: Sprzedaż domu w trakcie nieudanego małżeństwa

Od dłuższego czasu jestem pokłócony z żoną i żyjemy w faktycznej separacji. Nie kontaktujemy się i w ogóle nie rozmawiamy. Powodem takiego stanu rzeczy było jej odejście do innego mężczyzny po powrocie z zagranicy…

Reklamy

 

Pytanie:

Od dłuższego czasu jestem pokłócony z żoną i żyjemy w faktycznej separacji. Nie kontaktujemy się i w ogóle nie rozmawiamy. Powodem takiego stanu rzeczy było jej odejście do innego mężczyzny po powrocie z zagranicy. W trakcie małżeństwa dorobiliśmy się ładnej działki i dużego domu, który aktualnie zamieszkuję. Moja małżonka grozi mi, że połowa domu jest jej i tą właśnie połowę sprzeda jakimś obcym ludziom i będę miał problemy z lokatorami. Czy faktycznie jej groźby mogą się spełnić?

Reklamy

 

Jak już wielokrotnie było pisane, przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zawierają regulację, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Po pierwsze, do czasu prawomocnego wyroku rozwodowego albo prawomocnego orzeczenia separacji, żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również do tego czasu rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzaniaudziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lubw poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku. Jeśli zatem nieruchomość wchodzi w skład majątku wspólnego nie może małżonek – o ile istnieje wspólność majątkowa małżeństwa – zbyć ani też zobowiązać się do zbycia udziału w nieruchomości, który to udział mu przypadnie.

Reklamy

Co istotne, w przypadku jeśli nieruchomość wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków, zgoda drugiego małżonka potrzebna jest między innymi do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia tejże nieruchomości, jak również prowadzącej do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków (np. najem, dzierżawa).

W trakcie trwania ustawowej wspólności majątkowej między małżonkami mogą oni zawrzeć umowę małżeńską majątkową, mocą której mogą znieść istniejącą pomiędzy nimi wspólność ustawową, ograniczyć ją, albo rozszerzyć, przy czym dokonanie takich czynności wymaga formy aktu notarialnego. Zniesienie ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej pomiędzy małżonkami powoduje, że każde z nich staje się współwłaścicielem po ½ wszystkich przedmiotów. Należy wiedzieć, że zasadniczo małżonek taki może zbyć swój udział w rzeczy za zgodą byłego współmałżonka. W braku zgody byłego małżonka rozporządzenie jest bezskutecznewarunkowo o tyle, o ile naruszałoby uprawnienia przysługujące temu małżonkowi z przepisów o podziale wspólnego majątku małżonków.


EWENTUALNE PYTANIA CZYTELNICY MOGĄ KIEROWAĆ BEZPOŚREDNIO NA ADRES E-MAIL:prawnik-chelm@wp.pl

 

Tomasz Gabrylewicz – prawnik

Pl. Kupiecki 10, 22 – 100 Chełm

e-mail: prawnik-chelm@wp.pl

tel.: 883 001 676