21 grudnia 2024

Prawo: Czy kosmetyczka może wstrzykiwać botoks?

Przepisy nie regulują w sposób kompleksowy zasad wykonywania zabiegów kosmetycznych i ich odróżnienia od zabiegów medycznych. Sfera tego typu zabiegów jest polem do rywalizacji przedstawicieli zawodów medycznych i niemedycznych np. kosmetologów.

Reklamy

Wszędzie tam, gdzie do zabiegów stosowane są wyroby medyczne, np. botoks (toksyna botulinowa), czy kwas hialuronowy, według przepisów mogą być wykonywane przez lekarza lub lekarza dentystę. Niektórzy twierdzą, że podobnie jest w przypadku zabiegów inwazyjnych, w tym polegających na przerwaniu ciągłości skóry (np. podawanie zastrzyków, mezoterapia igłowa, nici liftingujące, laseroterapia).

Kosmetyczki, technicy kosmetyczni, kosmetolodzy (również posiadający dyplom magistra kosmetologii), nie maja uprawnień do wykonywania świadczeń wykorzystujących produkty medyczne, czy też wykonywane za pomocą iniekcji, bowiem wiąże się to z wystąpienie niepożądanych reakcji, czy skutków ubocznych (np. podrażnienie nerwów, wstrząs anafilaktyczny, atak padaczki).

Reklamy

Czytaj: Prawo: Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego?

Od 8 lipca 2023 r. obowiązuje rozporządzenie w sprawie umiejętności zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów, które wskazało w katalogu zabiegi medycyny estetyczno-naprawczej, jako czynności w domenie lekarzy medycyny estetycznej. Według przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia zabiegi medycyny estetyczno-naprawczej powinny być wykonywane w warunkach sanitarnych podmiotu wykonującego działalność leczniczą, a nie w salonach kosmetologicznych, kosmetycznych, fryzjerskich, czy w innych zakładach albo też w domach prywatnych. 

Reklamy

Zobacz: Prawo: Urlop ojcowski

Równocześnie wszelkie wątpliwości rozwiązać powinna ustawa regulująca wykonywanie zawodu kosmetologa, która zawierać ma katalog procedur niemedycznych, które będą dopuszczalne dla kosmetologów. Według jednego z zaproponowanych projektów, kosmetolodzy będą mogli realizować również zabiegi połączone z przerwaniem integralności ciała, jednakże ostateczny kształt przepisów poznamy po zakończeniu procesu legislacyjnego.

Zobacz też:

Prawo: Przepadek pojazdu za jazdę w stanie nietrzeźwości

Zerknij na Instagram →

adwokatka Magdalena Kusik-Balicka

Stowarzyszenie Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie

www.dabekkusik.pl

stowarzyszeniesiw.pl