Zasadą jest, że nauka dzieci jest obowiązkowa od 7 do ukończenia 18 roku życia. Dziecko w wieku 6 lat odbywa, również obowiązkowo, roczne przygotowanie przedszkolne: w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub w innej formie wychowania przedszkolnego.
Obowiązek szkolny polega na uczęszczaniu do określonej placówki oraz nieopuszczanie zajęć. Uczeń nie spełnia obowiązku szkolnego, jeżeli w danym miesiącu nie był na połowie dni zajęć, a nieobecności nie zostały usprawiedliwione. Realizacja tego obowiązku podlega kontroli przez gminę miejsca zamieszkania dziecka. W przypadku, gdy rodzice nie wywiązują się z tego obowiązku mogą zostać ukarani grzywną łącznie do 50 000 zł.
Obowiązek ten dotyczy również dzieci z Ukrainy, przy czym młodzi Ukraińcy mogli go realizować w systemie ukraińskim. Decyzja o tym, gdzie uczy się dziecko należy do rodziców/opiekunów dziecka.
Czytaj: Prawo: Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego?
Od września 2024r. dzieci ukraińskie muszą realizować obowiązek szkolny w szkole/przedszkolu polskim o ile rodzice chcą pobierać: świadczenia rodzinne, świadczenia wychowawcze (800+), świadczenia Dobry Start. Oznacza to w praktyce, że jeżeli dziecko uczy się w systemie ukraińskim, rodzinie nie będą przysługiwały świadczenia pieniężne takie jak 800+.
Nie dotyczy to uczniów ukraińskich, którzy w roku szkolnym 2024/2025 są w ostatniej klasie – programowo najwyższej w szkole funkcjonującej w ukraińskim systemie oświaty. Takie osoby mogą kontynuować naukę online, zaś rodzina nie utraci świadczeń. Z całą pewnością należy jednak uzyskać zaświadczenie o uczęszczaniu na zajęcia online.
Zobacz: Prawo: Urlop ojcowski
Dziecko należy zgłosić do szkoły/przedszkola w rejonie swojego miejsca zamieszkania – informacje można uzyskać w urzędzie miasta/gminy. Dziecko zostanie zakwalifikowane do odpowiedniej klasy na podstawie oświadczenia rodzica/opiekuna, jeżeli nie ma dokumentów ze szkoły ukraińskiej, którą klasę dziecko ukończyło.
Zobacz też:
Prawo: Przepadek pojazdu za jazdę w stanie nietrzeźwości
adwokatka Magdalena Kusik-Balicka
Stowarzyszenie Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie