22 stycznia 2025

Prawo: Fundusz remontowy – rozliczenia między członkami wspólnoty mieszkaniowej, a spółdzielnią

Wspólnoty mieszkaniowe wyodrębnione ze spółdzielni mieszkaniowej nierzadko borykają się z problemem rozliczeń ze spółdzielnią, w szczególności, co do funduszu remontowego. Często to spółdzielnia występuje z różnymi żądaniami przeciwko byłym członkom.

Reklamy

W pierwszej kolejności wyjaśnić należy, że z chwilą powstania wspólnoty mieszkaniowej, z mocy prawa, wygasa członkostwo w spółdzielni mieszkaniowej.  Od tego też momentu spółdzielnia traci prawo do ustalania i pobierania opłat eksploatacyjnych czy na fundusz remontowy. 

Równocześnie, zgodnie z art. 241 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych właściciel lokalu staje się współwłaścicielem środków zgromadzonych na funduszu remontowym, w wysokości odpowiadającej przypadającemu na ten lokal udziałowi we współwłasności nieruchomości wspólnej. Wysokość tego udziału ustala się:

Reklamy
  1.  na podstawie ewidencji i rozliczenia wpływów i wydatków funduszu remontowego dla danej nieruchomości, która powinna uwzględniać, zgodnie z art. 4 ust. 41 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych wszystkie wpływy i wydatki funduszu remontowego danej nieruchomości,
  2. według stanu na dzień ustania członkostwa, przy czym dotyczy to też właścicieli mieszkań, którzy nie byli członkami spółdzielni.  

Spółdzielnia rozlicza z właścicielami lokali zaewidencjonowane wpływy i wydatki funduszu remontowego oraz pozostałe nakłady na remonty nieruchomości. Oznacza to, że każdy z właścicieli ma prawo żądania od spółdzielni przedstawienia wyliczeń oraz zwrotu nadwyżki określonej na dzień ustania członkostwa. Powinien również liczyć się z tym, że spółdzielnia będzie żądać od niego określonej kwoty, jeżeli wydatki czy nakłady związane z jego nieruchomością przekroczyły wpływy funduszu czyli jest niedobór (np. zaciągnięte przez spółdzielnię pożyczki i kredyty na wykonanie prac remontowo-modernizacyjnych na nieruchomości, której dotyczy rozliczenie – uzasadnianie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia  05.02.2015 r. w sprawie sygn. akt K 60/13) .   

Jeżeli spółdzielnia nie wywiązuje się z obowiązku niezwłocznego rozliczenia się z pieniędzy zgromadzonym w funduszu remontowym, z członkami wspólnoty, każdemu właścicielom lokalu przysługuje prawo wszczęcia procesu przeciwko spółdzielni o zwrot kwoty stanowiącej jego udział w „niewykorzystanym” funduszu remontowym. 

Reklamy

Podkreślić jednak należy, że w tego typu sprawach to poszczególni właściciele, nie zaś wspólnota mieszkaniowa czy zarząd wspólnoty będą występować na drogę sądową. 

­

Publikacja odzwierciedla opinię autora, NIW-CRSO nie jest odpowiedzialne za sposób wykorzystania zawartych w nich informacji.

­

adwokatka Magdalena Kusik-Balicka

Stowarzyszenie Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie

www.stowarzyszeniesiw.pl

zadanie publiczne  finansowane ze środków NIW-CRSO


Zobacz też:

Prawo: Po co jest rozdzielność majątkowa?

Prawo: Po co jest rozdzielność majątkowa?


Zerknij na Instagram →