21 grudnia 2024

Prawo: Niektóre obowiązki właściciela psa

Właściciel zwierzęcia, zgodnie z zasadami prawa, odpowiada za zachowanie tego zwierzęcia (bez względu czy jest to zachowanie wynikające z jego natury, popędu czy też wywołane zachowaniem się człowieka.  Nie ma tu znaczenia czy zwierzę znajduje się pod nadzorem swojego człowieka czy też zabłąkało się lub uciekło. 

Reklamy

Mamy również obowiązek: zadbać o dobrostan zwierząt (dostarczyć im odpowiednie pożywienie, świeżą wodę, odpowiednie schronienie, leczenie),  sprawować nad nimi właściwy nadzór, chronić innych ludzi i inne zwierzęta. 

Każdy właściciele psa powinien pamiętać, że poszczególne gminy w swoich regulaminach utrzymania czystości i porządku mogą określać szczegółowe zasady dotyczące obowiązków właścicieli zwierząt (np. obowiązek stosowania smyczy albo kagańca w miejscu publicznym), jednak ogólne zasady:

Reklamy

a) zabraniają puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna – ustawa o ochronie zwierząt, 

b) nakazują zachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia – kodeks wykroczeń. 

Reklamy

Czytaj: Prawo: Kto odpowiada za śmieci po fotowoltaice

W przypadku gdy właściciel zwierzęcia nie stosuje się do zasad może ponieść odpowiedzialność za wykroczenie – karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany. Nadto, gdy zwierzę spowoduje szkodę właściciel ma obowiązek ją naprawić np. zapłacić odszkodowanie za leczenie, zniszczone mienie itp.

Ważnym elementem opieki nad zwierzęciem są szczepienia ochronne,  w szczególności szczepienie przeciwko wściekliźnie. Jest to ochrona własnego zwierzęcia, innych zwierząt i ludzi przed ciężką,  nieuleczalną chorobą. Przypomnieć należy, że wścieklizna jest dla ludzi chorobą śmiertelną, nie ma na nią leków. Choremu przed śmiercią podawane są leki łagodzące objawy: uspakajające, przeciwbólowe, przeciwdrkawkowe . Przed zachorowaniem na wściekliznę uchronić może seria dawek szczepionki przyjętych w określonej sekwencji po ugryzieniu z czego pierwszy należy wziąć w dniu ugryzienia. Dawki przypominające podaje się co 5 lat. 

Zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt  psy należy szczepić:

– w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3. miesiąca życia, a następnie 

– nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. 

Zobacz też:

Prawo: Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy

Zerknij na Instagram →

­

adwokatka Magdalena Kusik-Balicka

Stowarzyszenie Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie

www.dabekkusik.pl

stowarzyszeniesiw.pl