Walka o alimenty rozpoczyna się najczęściej w momencie, gdy małżonkowie decydują się na rozwód. Co jednak w sytuacji gdy jeden z małżonków nie chce łożyć na utrzymanie rodziny w trakcie trwania małżeństwa? Obowiązujące przepisy umożliwiają wystąpienie przeciwko niemu z roszczeniem o przyczynianie się do zaspokojenia jej potrzeb.
Żądanie to wynika wprost z art. 27 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z tym przepisem oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swoich sił oraz możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym.
Istotne jest to, że obowiązek wynikający z tego przepisu wiąże się z małżeństwem i dotyczy rodziny. Rodziną są małżonkowie jeśli nie mają dzieci lub małżonkowie z dziećmi, w tym z przysposobionymi. Obowiązek ustaje natomiast w przypadku rozwodu i separacji orzeczonej przez sąd. Nie niweluje natomiast tego obowiązku separacja faktyczna czyli niezamieszkiwanie wspólne małżonków.
Czytaj: Prawo: Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego?
Tym samym partnerzy spoza małżeństwa nie mogą domagać się zaspokojenia potrzeb utrzymania rodziny. Takiego zaspokojenia nie mogą żądać również krewni, w przeciwieństwie do alimentów, których żądać mogą.
Zakres obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny przez każdego z małżonków wyznaczają możliwości, zarówno zarobkowe jak i majątkowe każdego małżonka z uwzględnieniem równej stopy życiowej i rzeczywistych potrzeb członków rodziny, niekoniecznie tylko niezbędnych.
Zobacz: Prawo: Urlop ojcowski
Pytanie, które roszczenie wybrać: czy o alimenty czy o zaspokajanie potrzeb rodziny. To zależy, jeżeli małżeństwo trwa, a jeden z małżonków nie łoży na utrzymanie rodziny to można złożyć zarówno pozew o przyczynianie się do utrzymania potrzeb rodziny, w tym dzieci i małżonka lub poprzestać na żądaniu alimentów na dzieci.
Niezależnie od roszczenia należy pamiętać, że trzeba je przed sądem udowodnić. W tym celu warto gromadzić dokumenty typu faktury, czy rachunki oraz skonsultować się z prawnikiem.
Zobacz też:
Prawo: Przepadek pojazdu za jazdę w stanie nietrzeźwości
radczyni prawna Małgorzata Dąbek
Stowarzyszenie Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie
Chcesz podzielić się informacjami z Hrubieszowa i powiatu hrubieszowskiego z Czytelnikami lubiehrubie? Prześlij info i zdjęcia na adres lubiehrubie@gmail.com