Zgodnie z przepisami kodeksu pracy ojcowie mają do dyspozycji 2 tygodnie urlopu ojcowskiego. Urlop ten jest niezależny od uprawnień matki dziecka.
Ojciec, który wychowuje dziecko może skorzystać z urlopu nie dłużej niż do:
- ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia (w przypadku urodzenia dziecka) albo
- upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 14 roku życia.
Czytaj: Prawo: Pracowniczy urlop wypoczynkowy
Pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu na wniosek pracownika (złożony pisemnie lub elektronicznie). Należy mieć jednak na uwadze fakt, że wniosek należy złożyć w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. W przeciwnym razie pracodawca może odmówić udzielenia urlopu w zawnioskowanym terminie.
Korzystający z urlopu ojciec może podzielić urlop na dwie części, z tym, że każda z części musi trwać tydzień.
Zobacz: Hrubieszowska prawniczka nagrodzona! [ZDJĘCIA]
W związku z korzystaniem z urlopu ojcowskiego pracownik korzysta z ochrony stosunku pracy tzn. że pracodawca nie może wówczas wypowiedzieć stosunku pracy, musi zapewnić pracownikowi powrót do pracy na tym samym lub równorzędnym stanowisku i przy zachowaniu warunków zatrudnienia.
Prawo do urlopu ojcowskiego ma również ojciec przedsiębiorca. Aby mógł wykorzystać urlop ojcowski, musi przede wszystkim podlegać pod dobrowolne ubezpieczenie chorobowe oraz opłacać składki w terminie. Dopiero te dwa warunki spełnione łącznie pozwalają na skorzystanie ze świadczenia. Niezbędne jest również złożenie wniosku do ZUS.
Zobacz też:
Prawo: Przepadek pojazdu za jazdę w stanie nietrzeźwości
radczyni prawna Małgorzata Dąbek
Stowarzyszenie Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie
Chcesz podzielić się informacjami z Hrubieszowa i powiatu hrubieszowskiego z Czytelnikami lubiehrubie? Prześlij info i zdjęcia na adres lubiehrubie@gmail.com