19 listopada 2024

Prawo: Utrata prawa do zasiłku chorobowego

Zasiłek chorobowy przysługuje osobom ubezpieczonym, w tym pracownikom i osobom prowadzącym działalność gospodarczą, na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. 

Reklamy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może kontrolować prawidłowości wykorzystywania zwolnień od pracy zgodnie z ich celem.  

Problematyczne są kwestie związane z osobami prowadzącymi jednoosobową działalność gospodarczą. ZUS często poddaje w wątpliwość fakt prowadzenia działalności gospodarczej, jak również wysokość podstawy ustalenia składek, jeżeli są wyższe od minimalnej i średniej. 

Reklamy

Osoba prowadząca indywidualną działalność gospodarczą będąca na zwolnieniu lekarskim, podobnie jak pracownik, nie może realizować zadań i czynności związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Dopuszczalne jest jednak podejmowanie sporadycznych, incydentalnych i wymuszonych, np. regulacjami prawnymi, czynności takich jak złożenie podpisu na dokumencie, zwłaszcza urzędowym, sporządzenie rachunku lub faktury, których niedopełnienie prowadziłoby do niedochowania ustawowego lub umówionego z kontrahentem terminu i które dodatkowo nie są sprzeczne z celem zwolnienia (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 9.01.2024 r. I USKP 29/23).

Czytaj: Prawo: Renta rodzinna dla dziecka

Reklamy

Równocześnie jednak zwraca się uwagę na to, ażeby pozostałe czynności charakteryzujące prowadzoną działalność scedowane były na inne osoby (pracownika, pełnomocnika, zleceniobiorcę), bowiem w toku postępowania kontrolnego, ewentualnie sprawy sądowej wywołanej odwołaniem od decyzji ZUS, przedsiębiorca będzie musiał wykazać, że jego aktywność na zwolnieniu lekarskim nie miała zwyczajnego charakteru. 

Zaleca się jednak powstrzymanie się, w czasie zwolnienia, od wykonywania czynności, które nie są niezbędne. 

Zobacz: Prawo: Becikowe na nastolatka?

Jeżeli ubezpieczony w okresie orzeczonej niezdolności do pracy wykonuje pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia. Zasiłek chorobowy nie przysługuje w przypadku, gdy zaświadczenie lekarskie zostało sfałszowane.

Postępowaniem niezgodnym z celem zwolnienia określić należy takie zachowania, które w powszechnym odczuciu jest nieodpowiednie dla osoby chorej, może nasuwać wątpliwości co do rzeczywistego stanu zdrowia ubezpieczonego a nawet przedłużyć czas niezdolności do pracy.   Wykluczone są zachowania chorego takie jak: 

    • wyjazd w celach turystycznych, 
    • nadużywanie alkoholu, 
    • udział w imprezie towarzyskiej czy rozrywkowej,
    • podejmowanie innej pracy zarobkowej, 
    • wykonywanie, osobiście remontu mieszkania,  budowy domu, 
    • praca w ogródku czy w obejściu. 

Każda sprawa jest traktowana indywidualnie. W orzecznictwie przyjmuje się, że; „udział pracownika we własnym ślubie w czasie zwolnienia lekarskiego zawierającego adnotację „chory może chodzić”, nie koliduje z obowiązkami pracowniczymi i nie może być uznany za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych w rozumieniu art. 52 § 1 pkt 1 KP” (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 2.4.1998 r., I PKN 14/98, Legalis). 

­Zobacz też:

Prawo: Przepadek pojazdu za jazdę w stanie nietrzeźwości

Zerknij na Instagram →

prawniczka Teresa Dąbek

Stowarzyszenie Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie

www.dabekkusik.pl

stowarzyszeniesiw.pl