W sytuacji gdy pracodawca i pracownik dojdą do porozumienia co do zmiany łączącej ich umowy o pracę, w każdej chwili mogą zawrzeć tzw. aneks do umowy o pracę, w którym określą na nowo uzgodnione warunki. Porozumienie może dotyczyć każdego rodzaju umowy o pracę oraz wszelkich postanowień umownych, ale nie może doprowadzić do pogorszenia sytuacji pracownika w porównaniu do minimum, jakie zagwarantowane jest przez przepisy prawa pracy.
Jeżeli jednak pracownik nie zgodzi się na proponowane zmiany, porozumienie nie może dojść do skutku. Wówczas pracodawcy pozostaje wypowiedzenie zmieniające czyli wypowiedzenie warunków pracy i płacy.
Wypowiedzenie takie to jednostronne oświadczenie woli pracodawcy, które ma na celu zmianę warunków pracy i płacy pracownika. Pracodawca nie może samowolnie zmieniać postanowień umowy i dlatego zobowiązany jest przedstawić pracownikowi na piśmie proponowane zmiany, a następnie uzyskać akceptację pracownika. Brak zgody pracownika zazwyczaj prowadzi do rozwiązania stosunku pracy.
Pracownik ma obowiązek – do końca połowy przysługującego mu okresu wypowiedzenia – przyjąć lub odrzucić propozycję nowych warunków, o czym należy go pouczyć w wypowiedzeniu. Jest to istotne, gdyż brak pouczenia skutkuje tym, że pracownik zachowuje prawo do złożenia oświadczenia, aż do końca okresu wypowiedzenia. Milczenie jest poczytywane jako zgoda na przyjęcie zmodyfikowanej umowy o pracę.
Czytaj: Prawo: Dziedziczenie ekwiwalentu za urlop
Jeżeli pracownik odmówi przyjęcia nowych warunków zatrudnienia, umowa o pracę ulega rozwiązaniu z upływem wypowiedzenia.
Może się zdarzyć, że to pracownik wyjdzie z inicjatywą zmiany warunków pracy lub płacy. Taka propozycja nie jest jednak wiążąca dla pracodawcy i może dojść do skutku tylko w drodze porozumienia stron.
Pamiętać należy, że zgodnie z kodeksem pracy „wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika”.
radczyni prawna Małgorzata Dąbek
Stowarzyszenie Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie
Zobacz też:
Prawo: Co zrobić gdy rodzice nie realizują kontaktów z dzieckiem?