22 stycznia 2025

Prawo: Zadośćuczynienie na rzecz spółki

Sąd Najwyższy uchwałą z dnia 3.10.2023 r. potwierdził, że osoba prawna (spółka, fundacja, stowarzyszenie) ma prawo do żądania zadośćuczynienia za naruszenie jej dobra osobistego. 

Reklamy

W przypadku przedsiębiorstw dobrami podlegającymi ochronie będą np.: nazwa, tajemnica korespondencji, informacje o sytuacji finansowej, poufności rokowań, znak towarowy, ale na plan pierwszy wysuwa się dobre imię przedsiębiorstwa (renoma, rozpoznawalność, dobra opinia). Dobro to często wiąże się z wieloletnią działalnością przedsiębiorstwa na rynku, pozyskaniem grona stałych kontrahentów i ma wpływ na wysokość osiąganych przychodów. 

Kwestia ochrony dóbr osobisty osób prawnych  w orzecznictwie i nauce nie jest rozpatrywana jednolicie. Niektórzy prawnicy przyjmowali, że mimo, że przepisy o ochronie dóbr osobistych osób fizycznych stosuje się odpowiednio do osób prawnych, firmom należy się naprawienie szkody majątkowej (odszkodowanie) jeżeli powstał taka szkoda. Jednak nie jest możliwe zasądzenie zadośćuczynienia. Pogląd taki opiera się na założeniu, że osoba prawna nie jest w stanie odczuwać krzywdy, a to właśnie z poczuciem krzywdy, wiąże się zadośćuczynienie. 

Reklamy

Analizowana sprawa dotyczyła negatywnej opinii o firmie zamieszczonej w Internecie. Firma obok usunięcia opinii i opublikowania oświadczenia o określonej treści domagała się również zasądzenia zadośćuczynienia. Sąd Apelacyjny w Gdańsku skierował zapytanie do Sądu Najwyższego. W uzasadnieniu wskazał, że dobra osobiste osoby prawnej różnią się od dóbr osobistych osób fizycznych, zaś firmy nie posiadają uczuć, co może   stanowić przesłankę negatywną do zasądzenia zadośćuczynienia. 

Sąd Najwyższy w uchwale potwierdził prawo do zadośćuczynienia dla firm – powołał się na treść art. 448 KC w związku z art. 43 KC. W najbliższym czasie SN sporządzi pisemne uzasadnienie i wyjaśni motywy swojej uchwały. 

Reklamy

­

Publikacja odzwierciedla opinię autora, NIW-CRSO nie jest odpowiedzialne za sposób wykorzystania zawartych w nich informacji.

­

adwokatka Magdalena Kusik-Balicka

Stowarzyszenie Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie

www.stowarzyszeniesiw.pl


Zobacz też:

Nieledew: Mama 6 dzieci walczy ze złośliwym guzem mózgu!

Zerknij na Instagram →