Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu Filia w Hrubieszowie, wspomagając nauczycieli w realizacji treści z zakresu edukacji regionalnej, organizuje i przeprowadza zajęcia edukacyjne popularyzujące wiedzę o kulturze, tradycji i historii naszego regionu.
Zajęcia przeprowadzane są w Bibliotece, a także na zaproszenie nauczycieli, w placówkach przedszkolnych i w szkołach.
W dniu 20.12.2013 r. w Miejskim Przedszkolu Nr 2 w Hrubieszowie odbyły się zajęcia edukacyjne dla grupy czterolatków pt. „Tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe”. Zajęcia przygotowała i przeprowadziła Joanna Raczyńska.
Celem zajęć było poznanie tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia.
Dzieci z dużym zainteresowaniem wysłuchały opowiadania J. Dymkowskiej, pt. „Legenda o choince”, skąd dowiedziały się o zwyczaju ubierania choinki i ozdobach, jakie dawniej na niej zawieszano. Prowadząca spotkanie przybliżyła przedszkolakom również symbolikę ozdób choinkowych. Dzieci dowiedziały się, iż jabłka symbolizują zdrowie i urodę, a orzechy mają zapewnić dobrobyt. Podczas zajęć przedszkolaki poznały potrawy wigilijne, dowiedziały się kto napisał pierwszą kolędę, skąd mamy opłatek wigilijny, szopkę i kartki bożonarodzeniowe. Z wielkim zaangażowaniem opowiadały o świętach w swoich domach i wymarzonych prezentach pod choinkę. Podsumowaniem zajęć było wspólne rozwiązywanie świątecznych zagadek.
Ta sama grupa dzieci uczestniczyła w Bibliotece w lekcji bibliotecznej, w dniu 8 stycznia br.
Jej celem było zapoznanie przedszkolaków z Biblioteką, pracą bibliotekarza, a także wzbudzenie zainteresowania książką i czytaniem. Prowadząca zajęcia rozmawiała z czterolatkami na temat: jak należy zachowywać się w Bibliotece, jakie są zasady wypożyczania książek oraz jak należy o nie dbać.
Podczas zajęć przedszkolaki obejrzały także urządzoną w Bibliotece wystawę pocztowych kart bożonarodzeniowych z imponującej kolekcji pana Jana Kalisza, hrubieszowskiego pisarza i regionalisty, kolekcjonera dokumentów związanych z regionem. Wystawa była okazją do zapoznania dzieci z tradycją przesyłania świątecznych życzeń na karcie pocztowej oraz poznania historii pierwszej kartki, którą z okazji Świąt Bożego Narodzenia wysłał w 1842 r. 16-letni artysta, William Maw Egley.
Przedszkolaki obiecały czuwać solennie nad tym, aby zwyczaj wysyłania kartek pocztowych na święta, w dobie sms-ów i e-maili, nie zanikł bezpowrotnie w ich domach.
Info: BP Hrubieszów